Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Tekonologji » Kujdes kur pėrdorni laptop-in!

Kujdes kur pėrdorni laptop-in!

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Kujdes kur pėrdorni laptop-in! on Fri Jan 14, 2011 10:46 pm

A i pėrdorim drejt mjetet elektronike, tė cilat janė kthyer nė njė pjesė tė pandarė tė jetės sonė?
Ja shtatė rregulla qė duhen ndjekur gjatė pėrdorimit tė laptop-it dhe Notebook-ut , mjeteve shumė tė pėrhapura nė kohėt e sotme:

1. Mos e pėrdorni asnjėherė laptop-in mbi shtrat. Gjatė kohės sė pėrdorimit mbi shtrat, jastėku, jorgani apo objekte tjera tė buta tė ngjashme me to pengojnė ajrosjen e tij dhe bėhen shkak tė nxehjes sė tepėrt deri nė djegie tė laptop-it.

2. Mos e lini aparatin vazhdimisht nė prize: lėreni kompjuterin tuaj tė ri tė zbrazet komplet njė ose dy here pastaj mundėsoni karikimin e tij. Pėrdoreni laptop-in me bateri vetėm nė rastet kur nuk keni mundėsi ta vendosni nė prize. Hiqeni nga priza kur kompjuteri nuk ėshtė nė punė. Nė kėtė mėnyrė do tė zgjasni jetėn e baterisė.

3. Gjatė ditėve tė nxehta tė verės mos hapni pjesėt e brendshme tė laptop-it pėr ta ajrosur mė shumė. Mekanizmi i ftohjes i njė aparati tė hapur prishet dhe kėshtu dėmton mė shumė aparatin.

4. Mos e harroni mjetin nė makinė: gjatė muajve tė verės temperatura brenda njė makine tė lėnė nė diell mund tė arrijė nė 60 gradė. Ndėrsa tek laptop-ėt tė pajisur me sipėrfaqe plastike kjo temperature mund tė shkojė deri nė 70 gradė. Kjo pėrbėn njė risk tė madh pėr laptop-in. Mund tė zbardhė ngjyrėn e aparatit dhe mund ta nxjerrė jashtė pėrdorimit duke dėmtuar pjesė si ekrani dhe ato elektronike.

5. Muajt e dimrit nuk janė miq tė mjeteve elektronike. Mos e vini menjėherė nė punė laptop-in, i cili ka kaluar nga njė ambient i ftohtė nė tė nxehtė. Sepse kalimi i menjėhershėm nga i ftohti nė tė nxehtė mund ta dėmtojė atė.

6. Mos e rrihni asnjėherė laptop-in! Tė gjithė ne e dimė se nė rastet kur kompjuteri apo laptop-i nuk punojnė mirė i godasim apo shkundim pak. Kjo mund tė ndikojė negativisht tek laptop-i sepse lėkundja mund tė dėmtojė hard diskun e aparatit.

7. Si diēka e pandarė e jetės sonė laptop-i merr pjesė dhe nė tryezėn e mėngjesit. Duhet tė tregohemi shumė tė kujdesshėm kur pimė ēaj dhe nė tė njėjtėn kohė navigojmė nė botėn imagjinare. Nėse gabimisht do tė derdhni diēka sipėr laptop-it, ajo mund ta prishė atė. Kur ju derdhet diēka mundohuni ta thani me makinėn tharėse tė flokėve. Ky veprim ndihmon edhe nė pėrshpejtimin e tharjes dhe kėshtu pastroni dhe butonat e tastierės.

View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum