Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » sport » Interi “e moshuara” e Evropės, Barēa mė e shkurta

Interi “e moshuara” e Evropės, Barēa mė e shkurta

Go down  Message [Page 1 of 1]

Observatori i futbollistėve tė FIFA-s jep bėn njė studim interesant me tė dhėnat e lojtarėve tė skuadrave tė ndryshme.
Kjo ėshtė e treta herė qė FIFA bėn kėtė studim “demografik”, i cili analizon tė dhėnat e 13108 futbollistėve tė federuar nė 534 skuadra nga 36 kampionate tė ndryshme evropiane.

Sipas raportit, lojtarėt po luajnė nė moshė mė tė madhe se mė parė, janė mė tė gjatė dhe lėvizin mė tepėr nga skuadra nė skuadėr. 45,7 pėr qind e tyre kanė luajtur mė parė nė ekip tjetėr gjatė karrierės dhe vetėm 23,4 pėr qind kanė mbetur nė klubin ku janė rritur.

Interi, kampion i trefishtė i sezonit tė kaluar, mban njė nga rekordet mė negative: ėshtė skuadra me moshėn mesatare mė tė lartė me 29,6 vjeē. Vlen tė theksohet se zikaltrit kalojnė nė kėtė renditje “kushėrinjtė” e Milanit, qė mbanin rekordin nė sezonin e shkuar.

Barcelona ka mesataren mė tė ulėt tė gjatėsisė nė Evropė, ndėrkohė qė mė tė “gjatat” janė Matersburgu (Austri) dhe Volyn Lutsk (Ukrainė) me 1,86 metra. Manēester Junajtid ka qėndrueshmėrinė mė tė madhe tė lojtarėve: mesatarisht njė futbollist qėndron nė “Old Traford” 5,71 vjet, ndėrkohė qė Totenhemi ka numrin mė tė madh tė futbollistėve anglezė: 23.

Ajaksi ka prodhuar numrin mė tė madh tė lojtarėve (54) qė kanė arritur tė luajnė nė kampionatet mė tė mėdhenj. Tė tjera tė dhėna interesante: njė skuadėr evropiane ka mesatarisht 24,5 futbollistė, 5,2 prej tė cilėve nėn 21 vjeē; 8,1 kanė gjatėsi mesatare tė paktėn 1,85 metra dhe vetėm 5,7 pėr qind qėndrojnė nė tė njėjtin klub nga skuadrat e rė rinjve. Tė paktėn 8,2 lojtarė pėr skuadėr vijnė nga pėrtej oqeanit, 1,1 pėr qind e tė cilėve nga Brazili.

View user profile

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum