Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Tekonologji » Ushtria amerikane prezenton ‘pushkėn intelegjente

Ushtria amerikane prezenton ‘pushkėn intelegjente

Go down  Message [Page 1 of 1]XM-25 ėshtė arma e parė e kėtij lloji.Sic thotė‘BBC News, mėnyra se si funksionon ėshtė qė nė fillim ushtari duhet tė gjej cakun, tė drejtoj laserin nė tė,dhe tė caktoj pikėn ku don tė qėlloj dhe tė shtyj.Me sa duket se kjo armė pėrdor ‘sistem laserik i cili ka tė zhvilluar 25 mm eksploziv tė lartė i cili ėshtė i programuar tė eksplodoj mbi cakun’.Mikrocipi i instaluar nė tė gjitha XM-25 bėn tė mundur tė qėlloj edhe cakun, i cili fshihet,bėn tė ditur ‘AFP’. Nė kėtė mėnyrė kjo pushkė nė duart e ushtarėve mund tė shkatrojė armikun,i cili gjendet pas murit,drunjėve, gropave apo tė ndonjė ndėrtese.

‘Ėshtė hera e parė qė njė teknologji intelegjente ėshtė vėnduar nė duart e njė ustari individual’,ka thėnė pėr ‘AFP’ koloneli Chris Lehner,program menaxheri pėr zhvillimin e pushkės XM-25. Cmimi i njė pushke XM-25 kushton 30.000 dollarė,ndėrsa Pentagoni planifikon tė bleh 12.500 copė tė kėsaj arme.

Mė poshtė mund tė shihni video ku do tė vėreni fuqinė e vėrtet tė armės e cila do ndryshojėardhmėrinė e luftrave.

View user profile http://www.forumijone.net