Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Tekonologji » Dalin nė treg televizorėt tri-dimensionalė

Dalin nė treg televizorėt tri-dimensionalė

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Dalin nė treg televizorėt tri-dimensionalė on Tue Apr 06, 2010 1:29 pm

Filmi popullor “Avatar” ėshtė pasuar nga njė valė entuziazmi pėr filmat tri-dimensionalė. Kėtė muaj, shumė prodhues televizorėsh po nxjerrin nė treg ekrane tri-dimensionale, siē njofton korrespondenti i Zėrit tė Amerikės Berni Shusman nga Nju Jorku.

Filmi Avatar, mė i shikuari nė kinematė amerikane ndonjėherė, i ka hapur dyert televizorėve tri-dimensionalė. Sistemi i parė televiziv tri-dimensional, sipas kompanisė Panasonik e cila e prodhoi atė, iu shit Brad dhe Eshli Katsujamės nga Nju Jorku pėr 31 mijė dollarė.

“Gruaja ime ėshtė pesė muaj e gjysėm shtazėnė. Mezi presim tė shohim filma nė kėtė ekran”.

“Jam e gėzuar sepse fėmija ynė do tė jetė i pari nė Amerikė qė do tė shohė filma tre-dimensionalė”.

Kjo mendohet tė jetė eksperienca mė fantastike televizive nė shtėpi, e cila e pėrfshin shikuesin dhe i jep idenė tri-dimensionale tė kinemasė.

Tani, njė version i ri tri-dimensional i filmit “Liza nė Botėn e Ēudirave” po zėvendėson Avatarin nė kinematė amerikane. Dhe studiot kinematografike planifikojnė tė nxjerrin filma tė rinj tri-dimensionalė gjatė muajve tė ardhshėm.

Specialisti i medias nė kompaninė Blumberg, Majk Uajt, ka bėrė njė analizė tė shifrave pėr televizorėt tri-dimensionalė.

“Parashikimet qė kam parė nga njė firmė studimore e quajtur “Insight Media” parashikojnė rritjen e shitjeve nga 3,3 milion kėtė vit nė 50 milion deri nė vitin 2015 nė tė gjithė botėn. Pra ky produkt shihet si diēka qė njerėzit do ta blejnė”.

Shiro Kitajima ėshtė president i njė divizioni tė Korporatės Panasonik pėr Amerikėn. Ai thotė se kompania erdhi nė Shtetet e Bashkuara pėr tė parė nėse konsumatorėt amerikanė do tė harxhonin para pėr televizorė tri-dimensionalė.

“Anketa jonė qė pėrfshiu 100 mijė konsumatorė, tregon se sapo provojnė eksperiencėn tre-dimensionale, ata janė tė gatshėm tė paguajnė mė shumė para pėr ta pasur kėtė produkt nė shtėpi”.

Programet sportive dhe kanalet e filmave pritet ta nxisin mė tej televizionin tre-dimensional. Kanali ESPN thotė se do tė nxjerrė ESPN-in tri-dimensional, rrjetin e parė televiziv tri-dimensional, ku vitin e parė do tė transmetohen 85

20th Century Fox tha se do tė nxjerrė versionin e tij tri-dimensional tė filmit “Ice Age: Dawn of the Dinosaurs”. Dhe DirectTV, qė transmeton programe televizive pėrmes satelitit njoftoi se do tė ketė kanale tri-dimensionale duke filluar nga qershori.

Loren Aronson, redaktore nė Revistėn Shkenca Popullore thotė se DVD-player tė Blu-ray i kanė hapur rrugėn televizorėve tri-dimensionalė.

“Njerėzit i kanė pasur kėto paisje prej kohėsh. Por arsyeja pse po dalin tani ėshtė pėr shkak tė standartit tė ri pėr paisjet Blu-ray tė cilat mund tė luajnė filma tre-dimensionalė. Pėrpara nuk ishte e mundur tė shihje filma tri-dimensionalė nė shtėpi, ndėrsa tani kjo mundėsi ekziston dhe prandaj televizorėt po dalin tani nė treg”.

Pastaj ka dhe syze qė vijnė me tė ashtu sikurse telekomanda e televizorit.

“Mėnyra se si funksionon teknologjia tri-dimensionale ėshtė se duket sikur tė dy sytė shohin imazhe tė ndryshme nė tė njėjtėn kohė”.

Filmi Avatar krijoi jo vetėm njė eksperiencė tė re planetare, por edhe njė eksperiencė tri-dimensionale nė tokė

View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum