Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Tekonologji » EyePhone, kontrollim i celularit pėrmes syrit

EyePhone, kontrollim i celularit pėrmes syrit

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 EyePhone, kontrollim i celularit pėrmes syrit on Mon Jan 24, 2011 10:45 pm

Hulumtuesit e Dartmouth College janė duke paraqitur njė kuptim tėrėsisht tė ri tė fjalės iPhone. Nėse e shqiptoni anglisht do tė tingėllojė ngjashėm, por teknologjia e re bartė emrin EyePhone.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Harroni prekjen dhe zėrin pėr kontrollimin e celularit – njė ekip i hulumtuesve ėshtė duke zhvilluar njė softuer pėr celularė i cili pėrcjellė lėvizjet e syrit, duke mundėsuar operim tė lehtė tė pajisjes.

Hulumtuesit e Dartmouth College janė duke paraqitur njė kuptim tėrėsisht tė ri tė fjalės iPhone. Nėse e shqiptoni anglisht do tė tingėllojė ngjashėm, por teknologjia e re bartė emrin EyePhone.

Pavarėsisht se kjo teknologji qė pėrcjellė syrin nuk ėshtė e re, ajo ėshtė pėrdorur mė parė pėr t’iu mundėsuar njerėzve me aftėsi tė kufizuara qė tė pėrdorin kompjuterin, mė pas ėshtė pėrdorur edhe nga reklamuesit dhe nga ushtria. Por pėrcjellja e syrit nė njė pajisje tė vogėl dhe mobile siē ėshtė celularit, ėshtė mjaft e vėshtirė.

Ekipi i Dartmouth, i udhėhequr nga profesori Andrew Campbell, kanė paraqitur njė algoritėm tė ri mėson pėr tė identifikuar lėvizjet e syrit tė njė personi nėn kushte tė ndryshme.

Sė pari ju duhet tė kalibroni sistemin duke shėnjestruar imazhe me sytė tuaj, nė shtėpi dhe jashtė saj. Mė pas gjatė njė faze mėsimi, softueri trajnohet pėr tė njohur lėvizjet e syrit nė situata tė ndryshme tė ndriēimit.

Nė njė tablet Nokia N810, EyePhone pėrcjellė pozitėn e syrit tė pėrdoruesit si pozitė relative ndaj ekranit, e jo ndaj asaj se ēfarė po shikon pėrdoruesi. Softueri mė pas ndanė kornizėn e kamerės nė nėntė regjione dhe shikon pėr syrin nė njė prej kėtyre regjioneve.

Sipas raporteve, ekipi do tė prezantojė njė PDF me gjetjet e tyre nė njė workshop nė New Delhi tė Indisė, gjatė muajit gusht.


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum