Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Dhjete fobite me te cuditshme

Dhjete fobite me te cuditshme

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Dhjete fobite me te cuditshme on Sat Jan 29, 2011 10:28 pm

Shume njerez kane frike nga objekte apo fenomene te ndryshme, si lartesia, vdekja, uji, rete, lufterat e plot te tjera. Keto frikera, kur behen te paarsyetuara dhe te tepruara, shnderrohen ne fobi.Shume persona humbasin vetekontrollin dhe e kane te pamundur te rregullojne veten. Frika nga dicka pertej gjendjes normale dhe nje mendjeje te shendoshe quhet fobi.

Frika ne nje nivel te caktuar dhe nga dicka e arsyeshme eshte racionale. Por disa njerez kane fobi nga gjera te zakonshme, te cilat mund te jene pjese e jetes se perditshme, ose jane shume pak demprurese per t’u patur frike. Disa prej tyre madje as nuk mund te shmangen nga rutina e perditshme.

Me poshte po rendisim nje liste me 10 fobite me te cuditshme dhe te rralla:

Ablutofobia

Frika nga larja, pastrimi dhe te berit banje. Zakonisht gjendet te grate dhe femijet qe nuk jane te qendrueshem emocionalisht.

Korofobia

Kercimi eshte shprehje e gezimit dhe harese. A mund te kete kush frike nga kercimi? Po ! Njerezit e kane edhe kete fobi!

Koumpounofobia

Mund te frikesohet njeri nga kopsat? Koumpounofobia eshte frika nga kopast. Njerezit qe vuajne nga kjo mund te frikesohen edhe nga objekte te ngjashme, si disqe, monedha etj.

Arakibutirofobia

Nje tjeter fobi e cuditshme dhe qesharake eshte frika kur gjalpi i kikirikut te ngjitet ne qiellzen e gojes. Kjo quhet Arakibutirofobi. Njerezit qe vuajne nga ky problem nuk hane gjalp kikiriku.

Fobofobia

Kjo eshte interesante: fobia nga fobia. Dikush mund te kete frike se mos i krijohet ndonje fobi, cka eshte fobi ne vetvete. Kjo eshte me teper nje gjendje psikologjike, sesa fobi e mirefillte.

Estiofobia

Nje fobi shume e cuditshme eshte Esitofobia, ose frika nga robat. “Viktimat” nuk vuajne nga te gjitha llojet e robave, por vetem nga disa tipe dhe materiale. Verehet te njerezit e shendoshe dhe ata ne moshe te mesme. Ata mendojne se robat i bejne te duken te leckosur e te lene pas dore.

Kaliginefobia

E imagjinoni dot dike qe ka frike nga e bukura? Po, ka plot njerez qe i frikesohen femrave te bukura dhe kjo quhet Kaliginefobi. Gjendet me teper tek adoleshentet dhe burrat me orientime seksuale jo te drejta.

Skopofobia

Skopofobia eshte frika nga te qenet i shikuar. Eshte vertet e cuditshme, pasi cdokush mund te shohe cdokend ne nje cast te caktuar kohe. Prandaj kjo mund ta beje vuajtesin te nderprese marredheniet sociale.

Eufobia

Normalisht, te gjithe i presim krahehapur lajmet e mira. Por disa njerez ndjehen te frikesuar kur degjojne te tilla lajme. Ne fakt, frika nuk qendron tek vete lajmi i mire, por tek pasojat (e imagjinuara). Vuajtesi beson se pas cdo lajmi te mire vjen perhere nje i keq.

Alodoksafobia

E fundit, por jo nga rendesia, njerezit kane frike nga opinionet e te tjereve. Sidomos mbi mendimet e te tjereve rreth personalitetit te tyre, veshjes, punes, shtepise... gjithckaje.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

2 Re: Dhjete fobite me te cuditshme on Sat Jan 29, 2011 10:53 pm


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum