Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » 10 futbollistet me besnike ne bote

10 futbollistet me besnike ne bote

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 10 futbollistet me besnike ne bote on Sat Jan 29, 2011 10:30 pm

Nė futbollin e sotėm transferimet e shpeshta tė futbollistėve janė bėrė lajm i zakonshėm. Mirėpo, nė tė kaluarėn, e edhe nė ditėt e sotme ka ende futbollistė aktivė, tė cilėt kanė kaluar dekada nė tė njėjtin klub, ndėrsa pritet edhe tė dalin nė pension aty. Ueb faqja “goal.com” ka krijuar njė top 10-she me emrat e futbollistėve mė besnikė, tė cilėt kurrė nuk do tė largohen nga klubi i tyre. Nė kėtė listė ka edhe futbollistė qė tashmė e kanė braktisur futbollin, por edhe nga ata qė vazhdojnė tė luajnė. E nisim nga legjenda Pele. Tė gjithė e dimė se Pele e pėrfundoi karrierėn e tij nė Neė York Cosnos, por ai i qėndroi besnik Santosit pėr 18 vite. “Real Madridi mė kėrkoi sė bashku me Manchester United dhe Juventusin.

Nė fakt, Juventus ishte afėr marrėveshjes me Santosin, pėrfshirė pėrkrahjen nga FIAT. Kam menduar pėr tė ardhur nė Evropė, por nė fund preferova tė mbetem nė klubin tim tė zemrės, Santos”, ka deklaruar Pele gjatė njė interviste tė tij nė vitin 2009 dhėnė pėr Eurocalcio. Kalojmė tek njė tjetėr lojtar i jashtėzakonshėm, tek legjenda bardhezi Alex Del Piero. Pėr t’i pėrfunduar karrierėn Roberto Baggios tek Juventus duhet tė jesh i veēantė dhe Del Piero e demonstroi kėtė nė raste tė shumta, pas transferimit nga Padova mė 1993. Shpeshherė spekulohej me kalim nė Spanjė ose Angli, por legjenda e Bianconerėve qėndroi nė klub edhe nė Serie B dhe pritet tė pėrfundojė karrierėn nė Juventus. Del Piero ėshtė lojtari mė i adhuruar nga tifozėt bardhezinj, por jo vetėm. Ai ėshtė edhe rekordmeni i Zonjės sė Vjetėr. Njė tjetėr legjendė ėshtė kapiteni i Barcelonės.

Ėshtė thjesht e paimagjinueshme tė flitet pėr Puyolin e tė mos jetė nė fanellė tė Barcelonės. Titullar pėr mė tepėr se njė dekadė, qendėrmbrojtėsi kėrkohej nga klube tė ndryshme evropiane, pėrfshirė Manchester United mė 2003, por gjithmonė i qėndroi besnik Barcelonės, ku edhe sot vazhdon tė jetė njėri prej futbollistėve kryesorė tė ekipit. Nė kėtė listė ėshtė edhe Lev Yashin. I votuar si portieri mė i mirė i shekullit tė 20-tė, Yashim ka marrė nofkėn ‘merimanga e zezė’ pėr shkak tė refleksit tė tij tė shkėlqyeshėm. Njė veteran i tre kampionateve botėrore, Yashim ėshtė i vetmi portier qė ka fitua Topin e Artė. Gjithė karrierėn e tij 22 vjeēare si futbollist e kaloi tek Dynamo tė Moskės, ndėrsa kaloi edhe dy dekada tė tjera nė klub si zyrtar para vdekjes sė tij mė 1990. megjithatė, vecc kėtyre 10 flamujve, nė listė mund tė futeshin edhe lojtarė tė tjerė. P.sh si Francesko Totti. Kapiteni i Romės, ėshtė flamuri i kėtij ekipi, ai luan prej vitesh me verdhekuqtė dhe do ta pėrfundojė karrierėn nė kryeqytetin italian. Totti ka refuzuar shuam oferta pėr ti qenė besnik Romės, nhė nga refuzimet e tij ka qenė edhe Reali i Madridit.

10. Pele (Santos)

E dimė se Pele e pėrfundoi karrierėn e tij nė New York Cosnos, por ai i qėndroi besnik Santosit pėr 18 vite. “Real Madridi mė kėrkoi sė bashku me Manchester United dhe Juventusin. Nė fakt, Juventus ishte afėr marrėveshjes me Santosin, pėrfshirė pėrkrahjen nga FIAT. Kam menduar pėr tė ardhur nė Evropė, por nė fund preferova tė mbetem nė klubin tim tė zemrės, Santos”, ka deklaruar Pele gjatė njė interviste tė tij nė vitin 2009 dhėnė pėr Eurocalcio.

9. Sepp Maier (Bayern Munich)

Njė portier i cili i qėndroi besnik njė klubi. Sepp Mairer qėndroi nė portėn e Bayern Munichut pėr 17 vite, duke fituar tituj tė ndryshėm si dhe kampionatin botėror me Kombėtaren gjermane mė 1974.

8. Matthew Le Tissier (Southampton)

Le Tissier nuk e lėshoi kurrė Southamptonin. Ish partneri i tij Alan Shearer e ftoi t’i bashkojnė forcat nė Blacklburn Rovers, ndėrsa ai ishte kėrkuar edhe nga Manchester United. Por, Le Tissier mbeti nė Southampton pėr gjithė karrierėn e tij dhe ishte aq i mirė saqė ylli spanjoll Xavi Hernandez e kishte idhull dhe e lavdėroi talentin e tij si “sensacional”.

7. Lev Yashin (Dynamo Moscow)

I votuar si portieri mė i mirė i shekullit tė 20-tė, Yashim ka marrė nofkėn ‘merimanga e zezė’ pėr shkak tė refleksit tė tij tė shkėlqyeshėm. Njė veteran i tre kampionateve botėrore, Yashim ėshtė i vetmi portier qė ka fitua Topin e Artė. Gjithė karrierėn e tij 22 vjeēare si futbollist e kaloi tek Dynamo tė Moskės, ndėrsa kaloi edhe dy dekada tė tjera nė klub si zyrtar para vdekjes sė tij mė 1990.

6. Alessandro del Piero (Juventus)

Pėr t’i pėrfunduar karrierėn Roberto Baggios tek Juventus duhet tė jesh i veēantė dhe Del Piero e demonstroi kėtė nė raste tė shumta, pas transferimit nga Padova mė 1993. Shpeshherė spekulohej me kalim nė Spanjė ose Angli, por legjenda e Bianconerėve qėndroi nė klub edhe nė Serie B dhe pritet tė pėrfundojė karrierėn nė Juventus. Del Piero ėshtė lojtari mė i adhuruar nga tifozėt bardhezinj, por jo vetėm. Ai ėshtė edhe rekordmeni i Zonjės sė Vjetėr.

5. Jan Ceulemans (Club Brugge)

Mesfushori belg Jan Ceulemans gjithė karrierėn e tij e kaloi nė vendlindje. Ai u transferua nga Lierse nė Brucce mė 1978 dhe qėndroi aty pėr 14 vitet e ardhshme, duke refuzuar edhe klube nga Serie A.

4. Carles Puyol (Barcelona)

Ėshtė thjesht e paimagjinueshme tė flitet pėr Puyolin e tė mos jetė nė fanellė tė Barcelonės. Titullar pėr mė tepėr se njė dekadė, qendėrmbrojtėsi kėrkohej nga klube tė ndryshme evropiane, pėrfshirė Manchester United mė 2003, por gjithmonė i qėndroi besnik Barcelonės, ku edhe sot vazhdon tė jetė njėri prej futbollistėve kryesorė tė ekipit.

3. Juan Carlos Plata (Municipal)

Sulmuesi Plata theu rekorde tė shumta nė Municipal dhe u shndėrrua nė legjendė tė klubit, duke fituar 15 tituj. Atij madje iu kushtua edhe njė film dokumentar pėr jetėn dhe karrierėn e tij ende pa dalė nė pension si futbollist.

2. Ryan Giggs (Manchester United)

Ai e filloi karrierėn si i ri nė Manchester City, por u shndėrrua nė legjendė tė rivalit Manchester United dhe kurrė nuk shprehu dėshirė pėr t’u larguar nga Old Trafford gjatė dy dekadave tė deritashme tė qėndrimit nė klub. Me 11 tituj nė ligė, me mundėsi pėr tė fituar edhe mė tepėr, Giggs mbetet futbollist i klasit botėror, pavarėsisht moshės 37 vjeē.

1. Paolo Maldini (Milan)

Debutoi me Milanin qė kur ishte 16 vjeē, fitoi shtatė tituj nė Serie A dhe pesė Kupa tė Evropės. Paolo Maldini ishte gjithmonė pjesėmarrės nė suksesin e Milanit nė mė tepėr se 20 vitet e kaluara. Tifozėt e klubit ende presin tė shohin zhvillimin e dy djemve tė tij, tė cilėt aktualisht paraqiten pėr ekipin e tė rinjve.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum