Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Tekonologji » Google: Bing po na i vjedh tė dhėnat

Google: Bing po na i vjedh tė dhėnat

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Google: Bing po na i vjedh tė dhėnat on Fri Feb 04, 2011 8:51 pm

Gjiganti i internetit Google ka akuzuar makinėn e kėrkimit Bing tė Microsoft se po kopjon rezultatet e tyre tė kėrkimit.


[You must be registered and logged in to see this image.]
Njė prej inxhinierėve tė Google Amit Singhal ka shkruar nė profilin e tij nė Twitter: “As nė ėndrrat mė tė ēmendura nuk do tė mund ta paramendoja kėtė – Bing mashtron, kopjon rezultatet e kėrkimit tė Google”!
Nga Google theksojnė se janė bindur se Bing, i cili me 10 pėr qind tė vet tė pjesėmarrjes nė treg nuk mundet edhe tė konkurrojė me gjigantin e internetit, i vjedhė rezultatet e kėrkimit, e pėr ta dėshmuar kėtė kanė kryer edhe njė eksperiment.
Nė fakt, inxhinierėt e Google pėr afro 100 shprehje tė trilluara, si pėr shembull hiybbprqag, kanė montuar rezultate tė caktuara tė kėrkimit. Kėshtu, nėse pėrdoruesi do tė shkruante “hiybbprqug” si rezultat do tė fitonte faqe me renditjen e ulėseve nė njė sallė teatri nė Los Angeles.
Eksperimentin e kanė pėrsėritur disa herė, duke montuar rezultatet e kėrkimit me njė shprehje tė caktuar.
Pas disa ditėsh shprehjen e njėjtė tė trilluar inxhinierėt e Google e kanė shkruar nė Bing dhe kanė marrė rezultatin e njėjtė si tek kėrkimi me anė tė Google. Me kėto fakte nė dorė, ata kanė akuzuar Bing pėr mashtrim.
Menjėherė kanė pasuar reagimet nga Microsoft. Ata kanė theksuar se nuk kopjojnė rezultatet e kėrkimit tė Google, dhe kanė akuzuar konkurrentin mė tė madh pėr spiunim.
“Ne nuk kopjojmė rezultatet e kėrkimit tė Google. Shfrytėzojmė mė shumė sinjale dhe qasje nė radhitjen e rezultateve tė kėrkimit”, ka thėnė Harry Shum, zėvendėskryetar i Bing.
Mirėpo, nga Google theksojnė se kanė dėshmuar qė Bing vjedh, raporton BBC.
“Ky ėshtė mashtrim i thjeshtė. Bing duket si imitim i papėrfunduar dhe ‘palidhje’ i Google”, ka pėrfunduar Singhal.

View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum