Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Tekonologji » Si te mbrohesh nga sulmet Phishing

Si te mbrohesh nga sulmet Phishing

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Si te mbrohesh nga sulmet Phishing on Fri Apr 09, 2010 9:19 pm

Parandalimi i sulmeve phishing nuk kėrkon aftėsi tė avancuara tė sigurisė. Pėrmes disa masave themelore mund tė reduktojmė ndjeshėm kėtė...


...problem i cili ėshtė nė rritje.

Shumė njerėz internetin e pėrdorin pėr tė bėrė transakcione online. Kjo proēedurė kėrkon qė tė dhėnat personale si kartė krediti ose numrat e sigurimit social tė shkėmbehen me web-faqet e besuara.
Anonimiteti i Fjalekalimit

Paramendoni dikė duke marrė njė email qė duket sikur ka ardhur nga banka e tyre duke u kėrkuar atyre qė tė verifikojne fjalėkalimin e tyre nė internet. Ajo web-faqe jep premtimet pėr njė ēmim tė lirė, por kėrkon informacionet bankare pėr tė verifikuar qė me tė vėrtet janė ata. Dikush instalon njė program FREE nė kompjuterin e tij, por nuk e kupton se ai program do tė dėrgojė tė dhėnat personale lidhur me internet.

Sulmet Phishing janė duke u bėrė shumė krijues dhe tė pėrhapur. Anti-Phishing Group ėshtė njė organizatė qė mbledh statistika pėr kėtė problem. Ata njoftojnė se sulmet dhe softwaret e projektuar pėr tė kryer kėto sulme u rriten nė mėnyrė tė konsiderueshme nė fillim tė vitit 2008. Vetem njė pėrqindje e vogėl e pėrdoruesve tė internetit e pranojnė se kane rėnė nė grackė nga kėto metoda, por miliardat e humbur pėrfundimisht do ti prekė tė gjithė.

Kur dikush ėshtė prekur nga njė sulm i tillė, per tu rikuperuar mund ti duhen muaj apo vite nė varėsi nga sa shpejt ėshtė zbuluar. Pergjigjja mė e mirė ėshtė parandalimi. Kėtu do ju tregoj disa sugjerime tė thjeshta qė mund tė ndihmojė pėr tė bėrė kete (parandalimin):

Mos i beso asnje emaile apo web-site/i

Krijimi i njė mesazh emaili qė duket sikur ka ardh nga njė kompani e madhe duke pėrfshirė logon e tyre nuk ėshtė njė gjė e vėshtirė pėr hackerėt pėr tė bėrė. Disa nga kėto mund tė zbulohen lehtė me njė punė te vogėl detektive.

Njė mesazh qė kerkon verifikimin e tė dhėnave personale ose ndryshimin e fjalėkalimit ėshtė ndoshta mashtruese. Por kjo mund tė konfirmohet duke telefonuar nė bankė ose duke shkuar nė web-faqen e tyre nga shtypja URL. Asnjėherė mos pėrdorni lidhjet nė mesazh.

Kur lidhesh nė njė web-faqe, verifikoj nėse lidhja ėshtė e enkriptuar dhe e sigurt URL https: / / jo http. Nėse perseri jeni te pasigurt, verifikojeni URL-n duke telefonuar institucionin.
Anti-Phishing Software

Disa nga shfletuesit e fundit, si Internet Explorer ose Firefox kanė ndėrtuar nė software qė mund tė zbulojė dhe tė paralajmėroj njė faqe Phishing. Sigurohuni opsionet ne browser janė konfiguruar mire dhe qė Anti-Phishing Software-i ėshtė funksional.

Disa paketa Internet Security pėrfshijnė gjithashtu anti-phishing software.

View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum