Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Majmuni me fytyrė njeriu..

Majmuni me fytyrė njeriu..

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Majmuni me fytyrė njeriu.. on Wed Nov 07, 2012 2:21 am

Quhet lesula dhe ėshtė zbuluar nė Kongo nga dy kėrkues amerikanė

Ai dallohet pėr njė karakter tė shumė tė qetė dhe tė shoqėrueshėm, ėshtė vetėm 50 cm i gjatė dhe ka njė ngjashmėri tė madhe nė fytyrė me njeriun. Kėto janė karakteristikat e lesula, njė lloj majmuni i njohur ndryshe me emrin shkencor Cercopithecus lomamiensis, i cili pėrbėn njė specie tė re dhe tė panjohur mė parė qė ėshtė zbuluar sė fundmi nė zemėr tė pyjeve afrikane, nė Republikėn e Kongos.

Kjo specie e rrallė ėshtė zbuluar nga njė ēift kėrkuesish amerikanė, John dhe Terese Hart, tė cilėt mė herėt, nė vitin 2007 kishin njohur njė ekzemplar tė tillė, por qė mbahej i mbyllur nė njė kafaz nė shtėpinė e njė mėsueseje dhe qė prej asaj kohe iu futėn kėrkimit pėr tė gjetur tė tjerė ekzemplarė tė kėsaj specieje, por nga ata qė jetonin nė liri tė plotė, nė vendin e tyre tė origjinės, nė pyll.

Ēifti i amerikanėve zbuluan 48 lesula nė njė hapėsirė prej rreth 17 mijė km katrorė, nė pyllin qė shtrihet pėrgjatė lumit Lomami, zonė kjo e populluar dendur nga majmunė. Nė 28 vjet kėrkime, ėshtė hera e parė qė individualizohet njė specie e re majmuni.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum