Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Sherbimet tona online » Lajmet me te fundit » 21 Dhjetor 2012: Tė Vėrtetat Rreth “Profecisė” Maya

21 Dhjetor 2012: Tė Vėrtetat Rreth “Profecisė” Maya

Go down  Message [Page 1 of 1]

Code:
21 Dhjetor 2012: Tė Vėrtetat Rreth “Profecisė” Maya Dhe Shkaqet Qė Ēojnė Nė Fundin E Botės

Njė asteroid gjigant, njė epidemi virale, ndryshimi i klimės, lufta bėrthamore. Afrohet data “fatale” e 21 dhjetorit 2012, dhe njerėzimi, nėpėrmjet seriozitetit dhe humorit kėrkon shenjat paralajmėruese dhe rreziqet qė mund tė ēojnė nė “fundin e botės”.Apokalipsi mund tė ketė shumė fytyra, por profecia Maya shprehet qartė: Fundi i botės do tė vijė. Nė tė vėrtetė, pėr disa tashmė ka filluar, dhe nuk ka asnjė shpėtim pėr njerėzimin. Vetėm njė ngushėllim i vogėl: agonia. Qė mesa duket, ėshtė shumė e ngadalshme.
“Ideja e njė fundi tė papritur pėr ēfarėdo shkaku tė botės ėshtė absurd”, thotė David Morrison, shkencėtar i NASA-s dhe specialist i jetės nė hapėsirė.
“Toka ka ekzistuar pėr mė shumė se 4 miliardė vjet, dhe do tė vazhdojė deri sa dielli nuk e bėn planetin tonė tė pabanueshėm”, kėmbėngul shkencėtari, duke mohuar ēdo mundėsi pėr njė fund tė botės mė 21 dhjetor 2012.
Sipas Morrison, nė 5 miliardė vjet Dielli do tė transformohet nė njė “gjigant tė kuq” dhe ngrohja e tij do tė shkaktojė rritjen e avullimit tė oqeaneve dhe zhdukjen e atmosferės sė Tokės nė mėnyrė progresive deri nė shkatėrrimin e saj.
Por kjo nuk duhet nė tė vėrtetė tė na shqetėsojė. “Deri atėherė, asnjė kėrcėnim astronomik apo gjeologjik nuk mund tė shkatėrrojė Tokėn”, siguron David Morrison.
Pra, nuk do tė jetė Dielli shkaku i fundit tė botės.
Disa janė, megjithatė, tė sigurt se kėrcėnimi pėr mbijetesėn tonė do tė vijė me siguri nga qielli nė formėn e njė asteroidi gjigant qė do tė pėrplaset me Tokėn. Njė katastrofė, e cila do ta ketė origjinėn e vet nė Jukatan, Meksikė, dhe do tė jetė e ngjashme me atė tė rreth 65 milionė viteve mė parė qė shkaktoi zhdukjen e dinosaurėve.
Por edhe njė herė, NASA ka thėnė se kjo “nuk ėshtė e mundur”: “Ne jemi tė sigurt tashmė qė asnjė asteroid aq i madh sa ai qė shkaktoi zhdukjen e dinozaurėve nuk mund tė kėrcėnojė Tokė nė afat tė shkurtėr.”
Pra, as diell dhe as asteroid.
Fundi i botės do tė vijė nga njė pandemi botėrore e shkaktuar nga njė virus mutant si gripi H5N1?
“Por, njė epidemi, edhe nga ato jashtėzakonisht tė rrezikshme, nuk mund tė shkaktojė fundin e njerėzimit”, thotė Jean-Claude Manuguerra, njė virologist nė Istituto Pasteur.
“Diversiteti i sistemit imun ėshtė sot i tillė qė tė paktėn njė pėr qind e popullsisė ėshtė rezistente ndaj infeksionit”, siguron eksperti.
Kėshtu dhe pandemia pėrjashtohet.
Nėse fundi i botės duhet tė vijė nga njė luftė globale bėrthamore? Ose do tė ndryshojė klima, e cila do tė shkaktojė njė mungesė tė tillė tė reshjeve pėr ta bėrė bujqėsinė tė pamundur?
Tė gjitha kėto hipoteza tė paktėn duhet tė na lėnė pjesėrisht, tė qetė: pėr pritur denjėsisht Vitin e Ri.

View user profile

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum