Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirë se erdhët në mesin tonë .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Tekonologji » Vjen Ferrari me i shpejte i historise, 599 GTO kap 100 km/h

Vjen Ferrari me i shpejte i historise, 599 GTO kap 100 km/h

Go down  Message [Page 1 of 1]

[You must be registered and logged in to see this link.]

Ferrari me i shpejte nder Ferrarit e deritanishem. Fillimisht vjen vetem me imazhe modeli i ri, me “vetetime” qe ka dale ndonjehere nga oficinat e Maranellos dhe i ardhur ne drite per arsye se kishin qene te shumta kerkesat per te bere te perdorueshem ne rruge tipin “599XX”, realizuar enkas per klientet qe adhurojne te garojne ne piste dhe keshtu qe nuk ishte e mundur te pajisej me targa. Te Ferrari, shifrat kane pasur gjithmone nje vlere te madhe, prandaj nuk eshte nje rastesi qe “kokekuqja” e realizuar me edicion te limituar do te prodhohet ne vetem 599 ekzemplare, shume me pak sesa kerkesat e ardhura ne fabrike nga te gjithe kontienentet. Baza e nisjes se “599 GTO” eshte pikerisht 599, qe shoqerohet me siglen “Gran Turismo e Omologuar”, nje bashkim inicialesh qe dritheron te apsionuarit pas makinave. Mjafton te kujtohet “250 GTO” e vitit 1962 dhe me e fundit “GTO” e vitit 1984, qe u be objekt koleksioni qe perpara se te hidhej ne treg.

Per momentin, nga kryevepra e re kane dale vetem fotot, teksa prezantimi zyrtar do te behet me 14 prill brenda kompanise, ndersa per publikun ne fund te muajit ne sallonin e Pekinit. Makina 599 GTO ka fiksuar menjehere rekordin ne pisten e Fioranos, duke xhiruar ne 1 minute e 14 sekonda. Ka nje motor prej 670 kuajsh. Fale peshes prej 1.495 kilogramesh dhe nje raporti peshe-fuqi prej 2,23 Kg/CV, Ferrari i ri merr shpejtesi nga 0 ne 100 km/h ne vetem 3.35 sekonda. Gjithashtu kalon me lehtesi shpejtesine maksimale prej 335 km/h. Ndersa konsumi mesatar i deklaruar eshte 17.5 litra per 100 km. Jane te teknologjise se fundit edhe sistemet elektoronik te kontrollit dinamik. Kurse impiantimi i frenimit mund te mbeshtetet ne disqe karboqeramike te brezit te dyte. Cmimi do te jete me shume se 300 mije euro.

View user profile http://www.forumijone.net

taulant

avatar
The Black Game T.B.G
The Black Game T.B.G
do shkoj ta blej un kete

View user profile
Epo Shpejto se dikush mundte kete te njenjtin synim Smile

Por une po pres po nuk e bleve ti po shkoj une pas teje vetem se me duhen disa ...........

View user profile http://www.forumijone.net
ah sikur ta kisha une

View user profile

Sponsored content


Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum