Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » sport » Sportistėt mė pėrfitues tė vitit 2009

Sportistėt mė pėrfitues tė vitit 2009

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Sportistėt mė pėrfitues tė vitit 2009 on Mon Apr 12, 2010 3:29 pm

Pėrveē qė ėshtė argėtim sporti ėshtė edhe mjaft fitimprurės pėr sportistėt.
Nė kėrkim tė sportistėve mė tė paguar tė vitit 2009, Sport’s Illustrated ka renditur Tiger Woods nė krye tė kėsaj liste, pavarėsisht skandaleve tė tij tė fundit.

Numri 1 i golfit ishte sportisti qė ka fituar mė sė shumti nė vitin 2009, edhe pse vėshtirė se ai do tė mund ta mbajė kreun edhe vitin e ardhshėm, pasi tashmė njė sponsor i tij ka prishur marrėveshjen me Woods dhe mund tė humbasė edhe tė tjerė.

Pjesa tjetėr e listės sė sportistėve qė kanė fituar mė shumė gjatė vitit qė po lėmė prapa ėshtė edhe David Beckham (3), LeBron James (4) dhe Lionel Messi (7), por qė nuk kanė fituar as sa gjysma e Tiger Woods.
1. Tiger Woods - 59.3 milionė funte
Siē u pėrmend mė herėt, pėrfitimet e Woods nė tė ardhmen janė nė dyshime pas skandalit tė tij pėr tradhti me varg femrash tjera, por nuk do tė kenė mundėsinė tė largojnė atė nga lista e sportistėve qė kanė pasuri prej afro 1 miliardė dollarėsh. Ai tashmė ka fituar rreth 800 milionė dollarė gjatė karrierės sė tij, dhe rikthimi i tij nė gol nė muajt e ardhshėm, sigurisht se do t’i mundėsojė atij tė tejkalojė numrin prej 1 miliardė dollarėsh .
2. Phil Mickelson - 31.6 milionė funte
Edhe njė lojtar i golfit nė pozitėn e dytė. Me Woods qė mund tė pėsojė rėnie nė pėrfitimet e tij nė vitin e ardhshėm, Mickelson do tė shpresojė tė marrė avantazhin duke shtuar pėrfitimet, por megjithatė do tė ketė njė punė tė vėshtirė tė arrijė shifrėn e rivalit tė tij, pavarėsisht skandalit.
3. David Beckham - 26.9 milionė funte
Beckham ėshtė atleti jo-amerikan qė radhitet mė sė larti nė listėn e sportistėve tė cilėt kanė fituar mė sė shumti dhe futbollisti i vetėm nė top pesėshe. Nėse David do tė tregojė lojė tė mirė me Milanin, ku do tė luajė nga janari, dhe nėse do tė jetė pjesė e kombėtares angleze pėr Kupėn Botėrore 2010, ai sigurisht se do tė shtojė mė shumė pėrfitimet nė vitin e ardhshėm.
4. LeBron James - 25.3 milionė funte
James i afrohet fundit tė kontratės sė tij me Cleveland Cavaliers dhe pasi u zgjodh MVP i sezonit tė kaluar nė NBA dhe pjesėtar i pesėfishtė i All Star, ai ėshtė nė njė pozitė tė fuqishme pėr ri-negociuar pėrfitimet et ij. Kjo mund t’i sjellė pėrfitime shumė mė tė mėdha nė vitin e ardhshėm.
5. Kimi Raikkonen - 23.9 milionė funte
Ferrari shpresoi pėr njė rikthim mė tė mirė tė investimeve tė tyre, por Raikkonen pėrfundoi vetėm i gjashtė nė renditjen e ngasėsve pėr vitin 2009. Finlandezi u bė lojtari mė i paguar nė Formula 1 nga Ferrari pasi triumfoi nė titullin e kampionit nė vitin 2007. Por finlandezi dėshtoi tė tregojė veten nė dy vitet e fundit dhe tash ka hequr dorė nga Formula 1 pėr tė kaluar nė Rally.
6. Manny Pacquiao - 23.8 milionė
Filipinasi i sporteve luftarake ka mbrojtur tė gjitha titujt dhe nėse do tė ketė njė ballafaqim tjetėr me rivalin e tij Floyd Mayweather Jr, sigurisht se tė ardhurat e tij do tė kenė edhe mė shumė ngritje. Pacquiao ėshtė njė hero i vėrtetė nė Filipine dhe ka thėnė se ka ambicie politike, qė ėshtė njė joshje edhe mė e madhe pėr sponsorėt.
7. Lionel Messi - 23.7 milionė funte
Futbollisti mė i mirė nė botė dhe kėsaj here i vėrtetuar pasi mblodhi tė gjitha ēmimet dhe trofetė e mundshėm. Dhe sigurisht se me sukseset e Barcelonės edhe tė dhėnat e tij do tė rriten. Me Argjentinėn qė ka siguruar vend pėr nė Kupėn e Botės, njė triumf nė kėtė garė do tė mund edhe mė shumė tė shtojė pėrfitimet e yllit tė futbollit.
8. Alex Rodriguez - 23.3 milionė funte
Ylli i bejsbollit fitoi plot 19.7 milionė funte vit si pjesė e marrėveshjes 10-vjeēare me New York Yankees qė thuhet se kap shifrėn e 275 milionė dollarėve nė total, dhe ėshtė lojtari mė i paguar i bejsbollit nė histori. Me edhe disa milionė nga marrėveshjet tjera, fitimet e tij mund tė pėsojnė goditje, pasi ai pranoi mė herėt gjatė vitit se kishte pėrdorė steroide nė fillim tė karrierės.
9. Valentino Rossi, Fernando Alonso dhe Shaquille O'Neill - 20.9 milionė
Qė tė tre sportistėt kanė marrėveshje tė majme me ekipet e tyre, si edhe tė ardhura nga marrėveshje tė tjera. Shaq fiton 11.9 milionė pagė, Rossi 9.5 milionė dhe Alonso 12.5 pagė, krahas milionave tjera qė fiton nga reklamat.
12. Kevin Garnett - 20.7 milionė funte
13. Yao Ming - 19.7 milionė funte
14. Lewis Hamilton - 19.6 milionė funte
15. Kobe Bryant - 18.6 milionė funte
16. Roger Federer - 17.6 milionė funte
17. Allen Iverson - 17.3 milionė funte
18. Vijay Singh - 17.1 milionė funte
19. Derek Jeter - 16.9 milionė funte
20. Ronaldinho - 16.3 milionė funte

View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum