Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Pacientet qe vuajne nga forma te theksuara te amnezise mund

Pacientet qe vuajne nga forma te theksuara te amnezise mund

Go down  Message [Page 1 of 1]

Pacientet qe vuajne nga forma te theksuara te amnezise mund te arrihet te fshihet nje dhimbje e shkaktuar nga nje ngjarje e rende

Ndonjehere personat e moshuar nuk arrijne te kujtojne ngjarje qe kane humbur ne kujtesen e tyre, por ata vazhdojne te kujtojne emocionet qe u ka shkaktuar kjo ngjarje. E njejta gje u ndodh dhe te semureve me Alzeimer, te cilet pavaresisht se nuk kujtojne cfare u ka ndodhur vetem 10 minuta me pare, nese veprimi eshte shoqeruar me ndonje emocion te caktuar ata vazhdojne ta kujtojne kete te fundit. Keshtu mendojne disa pjesetare te akademise kombetare amerikane te shkences. Sipas tyre pacientet qe vuajne nga forma te theksuara te amnezise edhe pse nuk arrijne te kujtojne ngjarjet e nje filmi te sapo pare ata arrijne te provojne per nje kohe te gjate emocionet qe u ka ngjallur ky film. Ndersa jane duke u kryer studime te shumta sesi mund te arrihet te fshihet nje dhimbje e shkaktuar nga nje ngjarje e rende, ky fakt tregon se edhe nese arrihet te gjendet nje metode per te fshire kete ngjarje traumatike nuk eshte e thene se dhimbja qe ke provuar prej saj do te arrihet te harrohet.

View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum