Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirë se erdhët në mesin tonë .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » “Te zbresesh nga malet”hipur ne nje trung gjigand

“Te zbresesh nga malet”hipur ne nje trung gjigand

Go down  Message [Page 1 of 1]

Djemte e rinj per te provuar forcen dhe burrerine e tyre i nenshtrohen nje prove te vecante ne qytetin Suwa ne Japoni. Cdo vit ne kete qytet organizohet nje festival i vecante qe mbledh mijera turiste nga i gjithe vendi e nga bota. Tradita japoneze Yamadashi qe ne shqip do te thote “te zbresesh nga malet”, konsiston ne zbritjen nga pjerresite e nje faqeje mali hipur ne nje trung gjigand. Cdo vit ne muajin prill ne kete qytet priten trungje te medha pemesh me ane te sopatave dhe sqepareve, qe jane prodhuar pikerisht per kete tradite te vecante. Me pas trungjet e trashe transportohen ne krahe nga personat pjesemarres ne kete tradite, deri ne vendin e shenjte ne malin e qytetit Suwa. Ata me trimat leshohen nga faqja e malit hipur mbi trung dhe pas perfundimit te zbritjes marrin duartrokitjet e te gjithe te pranishmeve. Megjithese kjo tradite japoneze eshte e rrezikshme dhe gjate zhvillimit te saj shume persona mund te lendohen, askush nuk preferon te mos marre pjese ne te.

View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum