Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Ēfarė ju mban zgjuar gjatė natės

Ēfarė ju mban zgjuar gjatė natės

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Ēfarė ju mban zgjuar gjatė natės Empty Ēfarė ju mban zgjuar gjatė natės on Fri Aug 30, 2013 3:32 pm

Dita nis me energji, shėndet tė mirė dhe pamje tė freskėt pas njė gjumi tė rehatshėm dhe tė mirė. Gjashtė deri nė tetė orė ėshtė mėse e mjaftueshme pėr t'u ndjerė si mė lartė.
https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSX0BZcorkp4Whtju6x66xQDAjAE8ww1ww2vKmBUH_ubLhz1qMh
Por ka disa faktorė qė ndalojnė trupin tė qetėsohet apo ndalojnė edhe procesin e gjumit. Pėrveē ndikimit tė kafeinės ka edhe disa faktorė tė tjerė qė janė armiq tė gjumit.

Ndėr kėta faktorė mund tė pėrmendim:

Uria, e cila rrit vetėdijen mendore dhe ajo mund tė marrė orė tė ēmueshme nga gjumi.

Nevojat personale. “Fshikėza e mbushur e urinės” ėshtė arsyeja pse ju mund tė zgjoheni gjatė natės, prandaj zvogėloni konsumimin e lėngjeve nė orėt e vona.

Ndriēimi. Dhoma duhet tė jetė e errėt, ndaj duhet qė tė sigurohemi qė tė mos futet dritė nė tė.

Stresi. Ai nuk i lejon trurit tė “fiket” dhe t’i dėrgojė “porosi” organizmit pėr tė fjetur.

Celulari, sms-tė e papritura apo telefonatat janė njė arye e prishjes sė gjumit.

Dysheku,kushtojini mė shumė vėmendje blerjes sė tij.

Ushtrime, lodhja, rrahja e zemrės mund tė ndikojnė nė largimin e gjumit.

Alkooli aq sa shpejt ju fut nė gjumė tė thellė aq shpejt edhe ju zgjon.

Televizori. Ndriēimi dhe zėri i tij ndikon qė sytė tė rrinė hapur gjatė gjithė natės.

Kafeina, duhet shmangur konsumimi i saj mbasdite vonė ose nė darkė.

View user profile

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum