Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Titani ka jetė, por me erė tė keqe

Titani ka jetė, por me erė tė keqe

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Titani ka jetė, por me erė tė keqe on Sat Apr 17, 2010 3:14 pm

Shkencėtarėt kanė mbėshtetur edhe njė herė hipotezėn e ekzistencės sė mikroorganizmave tė gjalla nė satelitin e Saturnit, Titan, por sipas njė hipoteze tė re, kėto gjallesa nuk janė tė pėrshtatshme pėr ambientin tonė.
Studiuesit e kimisė mendojnė se gjallesat jashtėtokėsore mbartin me vete njė erė jo tė kėndshme, sė cilės vėshtirė se njerėzit mund t’i rezistojnė. Hipoteza ėshtė zhvilluar duke studiuar Titanin qė ėshtė edhe sateliti mė i madh i Saturnit.

“Jeta ka nevojė pėr materie nė gjendje tė lėngshme dhe nėse nė Titan ka forma jete ato duhet tė bazohen nė metanin e lėngshėm dhe jo nė ujė. Kjo do tė thotė se pėrbėrja e tyre kimike ėshtė shumė e ndryshme”, thekson kimisti William Bains.

Kjo hipotezė ėshtė mbėshtetur nė pamjet qė mori nė vitin 2005 sonda “Huygens”, e cila fotografoi lumenj dhe liqene metani nė sipėrfaqen e Titanit. Temperatura mesatare e kėtij sateliti ėshtė -180 gradė, ai ėshtė 2 herė mė i madh se Hena jonė, ndodhet 10 herė mė larg nga Dielli se Toka dhe tė vetmet substanca tė lėngėta nė sipėrfaqen e tij janė metani dhe etani.

“Molekulat nė tė duhet tė jenė bazuar nė elementė me varietet mė tė madh se molekulat tokėsore. Ato janė edhe mė tė pasura kimikisht”, shprehet gjithashtu Bains.

View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum