Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Celularet demtojne zonen e te menduarit

Celularet demtojne zonen e te menduarit

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Celularet demtojne zonen e te menduarit on Tue Apr 27, 2010 3:49 pm

Fushat magnetike qe percojne celularet ndikojne shume ne aktivitetin celebral.

Ne kete perfundim kane dale disa shkencetare italiane, te cilet e kane publikuar studimin ne revisten "Journal of Cerebral Blood Flow & Metabolism".

Ekspozimi ndaj fushave magnetike ndryshon menyren tone te te menduarit pasi ndikon ne disa zona te trurit qe kane lidhje me marrjen e vendimeve, mendimin krijues dhe perqendrimin. Rreziku qe sjellin celularet ne trurin tone eshte i njejte edhe ne momentin qe aparatet jane te fikur por ndodhen prane.

Gjithesesi, sipas shkencetareve, nepermjet ketij studimi nuk mund te jepen rezultate perfundimtare pasi nuk jane vertetuar ende efektet afatgjata ne trupin e njeriut. Nga ana tjeter, vertetohet se efektet afatshkurtra jane te dukshme.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum