Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Disa buzėkuq shkaktojnė kancer nė buzė

Disa buzėkuq shkaktojnė kancer nė buzė

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Disa buzėkuq shkaktojnė kancer nė buzė on Thu Apr 29, 2010 4:58 pm

Kini kujdes nga zbutesit e buzeve pa faktor mbrojtės SPF. Vera po vjen dhe vajzat kanė filluar tė pėrdorin edhe shumė shkėlqyes pėr buzėt nė mėnyrė qė tė duken mė seksi. Por besoj se asnjė nuk ka dėgjuar se buzėkuqet ose mė saktė zbutėsit e buzėve qė nuk kanė asnjė faktor mbrojtės SPF, rrisin mundėsinė pėr kancer tė lėkurės.
Disa dermatologė besojnė se disa lloj buzėkuqesh gjysmė transparent qė pėrdoren pėr shkėlqimin e buzėve ndihmojnė penetrimin e rrezeve ultraviolet nė lėkurėn delikate tė buzėve- duke rritur riskun pėr kancerin e lėkurės.

Dr. Jessica Fewkes, specialiste pėr kancerin e lėkurės nė fytyrė dhe qafė nė Harvard, tregon njė lidhje tė drejtpėrdrejtė midis zbutėsit tė buzėve (pa faktor mbrojtės) dhe kancerit. Si zbutėsi i buzėve dhe vaji qė pėrdorin vajzat nė plazh pėr tu nxirė ndikojnė nė thithjen e rrezeve ultraviolet qė janė shumė tė dėmshme pėr lėkurėn- tha ajo.

Dr. Kevin Cooper, shpjegon se rritja e penetrimit tė rrezeve ultraviolet rrezikon njeriun.

Nga ana tjetėr Dr. Len Lichtenfeld thotė se kjo duket mė shumė si teori. Jam dakord qė duhet tė kemi teori lidhur me faktin se nga shkaktohen sėmundjet, por pėr tė patur njė raport tė qartė duhet tė bėhen studime tė gjera nė shumė njerėz- tha ai.
Nė mungesė tė kėtyre studimeve, ėshtė e vėshtirė tė japim pėrfundime.

Specialistėt bien dakord se nėse njeriu pėrdor krem me faktor 15 SPF pėr tė mbrojtur fytyrėn, tė njėjtėn gjė duhet tė bėjė edhe pėr buzėt. Dhe nė kėto kohė nuk ėshtė e vėshtirė tė gjejmė zbutės pėr buzėt me faktor tė tillė mbrojtės kundėr rrezeve ultraviolet.

Sipas Cooper, carcinoma (lloji i kancerit qė shkakton 90% tė rasteve pėr kancerin e buzėve) rritet me pėrdorimin e zbutėsit tė buzėve pa mbrojtės ndaj rrezeve ultraviolet.
Kjo do tė thotė se kanceri pėrhapet shumė mė shpejt nėse shfaqet fillimisht nė buzė se sa nė ndonjė pjesė tjetėr tė lėkurės.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net
Prandaj te dashur miq te forumijone.net duhet te beni kujdes nga perdorimi i ketyre gjerave kozmetike

Me rrespekt Staff


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum