Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirë se erdhët në mesin tonë .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Londer-Pekin, me tren per dy dite…

Londer-Pekin, me tren per dy dite…

Go down  Message [Page 1 of 1]

niku

avatar
Admin
Admin
Kinezet mendojne te vene ne jete nje projekt gjigand te inxhinierise edhe pse pak vite me pare dukej me shume se i pamundur.

Londer-Pekin me tren per dy dite. Kinezet kane ndermend te ndertojne nje linje hekurudhore te shpejtesise se larte, e cila do te lidhe Europen me Azine, ku treni do te udhetoje me 350 km/h. Kete e ka bere te ditur anetari i Akademise Kineze te Inzhinierise, Wang Mengshu, i cili ka qene edhe nje nga ideatoret e linjes se shpejtesise se larte ne Kine.

Sipas te dhenave te para, nje hipoteze eshte qe linja te kaloje nga India dhe Pakistani, tjetra parashikon kalimin ne veri nepermjet Rusise, ndersa gjurma e fundit parashikon kalimin nga Vietnami, Tailanda, Birmania dhe Malajzia. “Mendojme se edhe trenat mund te ecin me shpejtesi si avionet dhe cilendo nga linjat qe mund te zgjedhim, projekti do perfundoje brenda nje 10 vjecari”, shprehet Wang per “Daily Telegraph”.

Ai shton se Kina eshte ne bisedime me 17 vende per te realizuar kete projekt qe nuk ka qene nje ide e Pekinit por e Indise, e cila kerkon te shfrytezoje avantazhet teknologjike te Kines. Pekini ka levruar nje fond prej 530 miliarde eurosh per te ndertuar nje sistem modern hekurudhor brenda 5 viteve te ardhshme, duke lidhur qytetet me te medha me njera-tjetren nepermjet sistemit te shpejtesise se larte. Ne vitin 2009 u vu ne pune treni me i shpejte ne bote, “Harmony Express”, shpejtesia e te cilit arrin 400 km/h.

View user profile http://wWw.ForumiJone.Net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum