Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Molossia, shteti amerikan me himnin tonė kombėtar

Molossia, shteti amerikan me himnin tonė kombėtar

Go down  Message [Page 1 of 1]

Nė rite, tradita, zakone apo afėrsi gjeografike nuk ka asgjė tė pėrbashkėt, mes Molossise dhe Shqipėrisė. Pervec, himnit.

Gjithsesi, kėtė lidhje e ka bėrė qė nė vitin 1977, ai qė e krijoi - Kevin Baugh. Nė kėtė vit ai shpalli micronation "Shtet sovran", njė zone tė vogėl prej 14.3 hektar (58.000 m2) tė shtetit amerikan, tė cilin e quajti mė vonė Republika e Molosėve.

Me burime tė limituara informatike, Kevin Baugh qeveris duke pėrdorur si monedha xhetonat e pokerit tė cilat quhen Valora. Ajo qė tė bėn mė shumė ēudi ėshtė fakti se Melossia pėrdorė si himn tė Republikės sė tij, njė version tė pėrpunuar tė himnit tonė kombėtar, dėgjo nė faqen e internetit: https://www.youtube.com/watch?v=5Q2B1WAZpDM&feature=related

Presidenti aktual Kevin Baugh drejton vendin me vetėm 11 banorė, ėshtė i martuar ka dy djem dhe Zonjėn e Parė, dy mace e tre qenė dhe njė kalė. Njėkohėsisht ai kryen edhe detyrėn e ministrit tė Jashtėm.

Republika e Moloseve, ka njė Deklaratė ku thuhet se ajo ėshtė njė nga vendet e para nė botė qė ka njohur pavarėsinė e Kosovės, njė ditė pasi Prishtina zyrtare e shpalli, pra me 18 shkurt.

Ndėrsa se ēfarė lidhje ka Melosia, emri i saj dhe himni i saj me Shqipėrinė u ngelet, studiuesve, historianėve tanė pėr t'a zbuluar nė tė ardhmen.

Republika e Molossias ėshtė njė nga mė minikombet (micronation) mė tė vjetėr dhe ėshtė i vendosur nė shkretėtirat e Dejton - Las Vegas nė Nevada.

Kjo minirepublik ka vetėm njėmbėdhjetė shtetas, njėri prej tė cilėve, ėshtė Kevin Baugh, i cili aktualisht ėshtė president. Molossia ka, njė kalė, dy qenė dhe tre mace.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum