Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Truri i maces ėshtė mė i aftė se kompjuteri

Truri i maces ėshtė mė i aftė se kompjuteri

Go down  Message [Page 1 of 1]

Macja e mund kompjuterin nė tė gjitha aspektet ku bėhet fjalė pėr pėrpunimin e informacioneve.
Kėtė e kanė zbuluar njė grup shkencėtarėsh nga Universiteti i Miciganit qė kėrkon tė prodhojė njė gjeneratė tė re mikrocipesh tė bazuar nė modelin e felinėve. “Ajo qė duam tė bėjmė ėshtė tė krijojmė njė kompjuter, ashtu siē natyra bėn me trurin”, shprehet Wei Lu nė televizionin NBC.

Nė njė kompjuter konvencional vetėm pak elementė janė tė lidhur mes tyre. Nga ana tjetėr, njė tru punon nė paralel, duke kryer shumė operacione nė tė njėjtėn kohė. Shkencėtarėt theksojnė se truri i maces ėshtė 100 herė mė superior se superkompjuteri Dawn qė mund tė simulojė 1 miliardė neurone. Pėr tė arritur kėtė, shkencėtarėt po pėrpiqen tė zhvillojnė disa elementė tė cirkuiteve qė janė nė gjendje tė kujtohen nėse janė pėrshkuar nga rryma elektrike.

Duke bashkuar dy cipe tė zakonshėm arrihet diēka e ngjashme me bashkimin e dy neuroneve dhe njė sinapsi. “Hapi i ardhshėm ėshtė bashkimi i qindra njėsive pėr tė arritur kapacitetin e njė superkompjuteri me madhėsi sa njė shishe dy litėrshe”, shprehen shkencėtarėt.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum