Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Tekonologji » Sony pas njė viti do tė ndalojė shitjen e disketave

Sony pas njė viti do tė ndalojė shitjen e disketave

Go down  Message [Page 1 of 1]

Gjiganti elektronik Sony sinjalizon fundin e pėrdorimit tė disketės.
Sony ka paralajmėruar se duke filluar nga marsi i vitit 2011, do tė ndėrpresė prodhimin dhe shitjen e disketės, e cila ishte zbuluar para rreth 30 vjetėve.

Nė fillim tė kėtij viti Sony ndaloi sė shituri disketat nė shumicėn e dyqaneve ndėrkombėtarė pėr shkak tė kėrkesės sė zbehur dhe konkurrencės nga formatet e tjerė tė ruajtjes.

Vdekja e ngadaltė e disketės apo “floppy disk” filloi nė vitit 1998, kur Apple vendosi tė mos pėrfshinte fole diskete nė kompjuterin e tij iMac G3.

Qė prej atėherė firma tė ndryshme ndaluan sė mbėshteturi disketat, pėrfshirė gjigandin e kompjuterėve Dell nė 2003.

Dyqani kompjuterik PC World ndaloi sė shituri ato nė 2007. Pavarėsisht, Sony vazhdoi tė shiste disketa, dhe vazhdon t’i transportojė ato nė miliona.

Tani, firma – e cila pretendon se ka prodhuar disketat e para 3.5 inē (9 cm) nė 1981 – ka vendosur tė ndalojė shitjet pėrfundimisht e pėrballur nga konkurrenca e ruajtjes “nė-linjė” dhe memorieve portative USB.


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum