Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Tekonologji » 10 piratėt kompjuterikė mė tė famshėm

10 piratėt kompjuterikė mė tė famshėm

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 10 piratėt kompjuterikė mė tė famshėm on Tue May 04, 2010 1:11 pm

1. Kevin Mitnick
Me shumė mundėsi pirati mė i famshėm i brezit tė tij, Mitnick ėshtė pėrshkruar nga Departamenti Amerikan i Drejtėsisė si “krimineli kompjuterik mė i kėrkuar nė historinė e Shteteve tė Bashkuara”. I vetė-modeluar gjoja ‘hacker poster boy’ (afishuesi pirat i afisheve) piratoi nė sistemet kompjuterike tė disa prej kompanive teknologjike dhe tė telekomunikacionit mė kryesore tė botės pėrfshirė Nokia, Fujitsu dhe Motorola. Pas njė ndjekje tė shumėpėrfolur nga FBI, Mitnick u arrestua nė 1995 dhe pas rrėfimit tė shumė akuzave si pjesė e njė marrėveshjeje lehtėsimi, ai vuajti pesė vjet burg. Ai u lirua me kusht nė 2000 dhe sot drejton njė konsulencė sigurie kompjuteri. Ai nuk u referohet aktiviteteve tė tija pirate si ‘pirateri’ dhe mė mirė i quan ato ‘inxhinieri shoqėrore’.

2. Kevin Poulson
Poulon si fillim bėri emėr duke piratuar linjat telefonike tė stacionit radiofonik KIIS-FM tė Los Anxhelosit, duke siguruar se ai do tė ishte telefonuesi i 102-tė dhe kėshtu fituesi i njė konkursi qė po luhej nė radio, ēmimi i tė cilit ishte njė Porche. Nėn pseudonimin pirat Dark Dante (Dante i Errėt), ai gjithashtu riaktivizoi numrat e vjetėr tė eskortės Tė Fletėve tė Verdha pėr njė njohje dhe mė pas drejtoi njė agjenci eskorte virtuale. Autoritetet filluan ta ndiqnin Poulson seriozisht pasi ai piratoi njė bazė tė dhėnash hetimi federale. Poulson gjithashtu u shfaq nė televizionet amerikane nė Mistere tė Pazgjidhura si njė i arratisur – edhe pse linjat telefonike 1-800 tė programit dolėn mistershėm jashtė loje. Qė prej lirimit nga burgu, Poulson e ka ri shpikur veten e tij si njė gazetar.

3. Adrian Lamo
Adrian Lamo ishte quajtur ‘the homeless hacker’ (pirati i pastrehė) pėr prirjen e tij pėr tė pėrdorur kafenetė, bibliotekat dhe internet kafetė si bazat e tija pėr pirateri. Shumica e aktiviteteve tė tij tė paligjshme pėrfshinin thyerjen nė rrjetet kompjuterike dhe mė pas raportimi i pikave tė tyre tė dobėta kompanive qė i zotėronin ato. Pretendimi mė i madh i Lamo pėr famė erdhi kur ai theu rrjetin e brendshėm tė New York Times dhe shtoi emrin e tij nė bazėn e tyre tė tė dhėnave tė ekspertėve. Ai gjithashtu pėrdori llogarinė e gazetės LexisNexis pėr tė fituar leje hyrjeje nė detajet sekrete tė subjekteve me profil tė lartė. Lamo aktualisht punon si gazetar.

4. Stephen Wozniak

I famshėm duke qenė bashkėthemeluesi i Apple, Stephen “Woz” Wozniak filloi karrierėn e tij tė piraterisė ‘kapela-e bardhė’ me ‘truket telefonike’ – term i pėrdorur pėr anashkalimin e sistemeve telefonike. Ndėrsa studionte nė Universitetin e Kalifornisė ai prodhoi pajisje pėr miqtė e tij, tė quajtura ‘kutitė blu’, qė i lejonin ata tė bėnin telefonata tė largėta falas. Wozniak pretendoi ta quante njė pajisje tė tillė Papa. Mė vonė ai e la universitetin dhe filloi tė punonte mbi idenė e njė kompjuteri. Ai themeloi Apple Computer me shokun e tij Steve Jobs dhe pjesa tjetėr, siē thonė ata, ėshtė histori.

5. Loyd Blankenship

I njohur gjithashtu si Mentori, Blankenship ishte njw anėtar i disa grupeve elitė piratėsh nė 1980 – sidomos Legjioni i Kiametit (Legion Of Doom), i cili luftonte pėr epėrsi “nė linjė” kundra Mjeshtėrve tė Mashtrimit (Masters Of Deception).

Sidoqoftė, pretendimi mė i madh i tij pėr famė ėshtė ai i tė qenit autor i Hacker Manifesto (Ndėrgjegjja e njė Pirati Kompjuterik), tė cilin e shkroi dhe mė pas u arrestua nė 1986. Manifesto deklaron se krimi i vetėm i njė pirati ėshtė kureshtja dhe nuk shikohet vetėm si njė udhėheqje morale nga piratėt sot, por gjithashtu si njė gur themeli nė filozofinė e piratėve kompjuterikė. Ai u ribotua nga revista Phrack dhe ia doli tė bėhej film nė 1995, Hackers, nė tė cilin luajti Angelina Jolie.

6. Michael Calce
Calce fitoi famė kur ishte vetėm 15 vjeē duke piratuar disa nga faqet komerciale mė tė mėdha nė botė. Nė Ditėn e Valentinit nė 2000, duke pėrdorur nofkėn e piratit MafiaBoy (djaloshi mafioz), Calce lėshoi njė seri sulmesh refuzim-tė-shėrbimeve (denial-of-service) nėpėrmjet 75 kompjuterėve nė 52 rrjete, tė cilat ndikuan nė faqe si eBay, Amazon dhe Yahoo. Ai u arrestua pasi po mburrej rreth piratimit tė tij nė dhomat e bisedės “nė linjė”. Ai mori njė dėnim prej tetė muajsh nė njė kamp trajnues, njė vit lirim me kusht, pėrdorim i kufizuar i internetit, dhe njė gjobė tė vogėl.

7. Robert Tappan Morris
Nė nėntor 1988 njė virus kompjuteri, i cili mė vonė u gjurmua nė Universitetin Cornell, infektoi rreth 6,000 makina tė mėdha Unix, duke i ngadalėsuar ato deri nė pikėn e tė qenit tė papėrdorshme dhe duke shkaktuar miliona dollarė nė dėme. Nėse ky virus ishte i pari nė llojin e tij ėshtė e diskutueshme. Ajo qė dihet publikisht, sidoqoftė, ėshtė se krijuesi i tij, Robert Tappan Morris, u bė personi i parė qė u dėnua nėn Aktin e Mashtrimit dhe Abuzimit Kompjuterik. Morris tha se virusi i tij “krimb” nuk kishte si qėllim tė dėmtonte ndonjė gjė dhe ishte lėshuar me qėllimin pėr tė njehsuar madhėsinė e internetit. Ky pohim nuk e ndihmoi atė, prapėseprapė, ai u dėnua me tre vjet liri me kusht, 4000 orė shėrbimi nė komunitet dhe njė gjobė tė majme. Disku kompjuterik qė mban kodin burim tė Krimbit Morris qėndron nė vitrinat e Muzeut tė Shkencės sė Bostonit sot e kėsaj dite.

8. The Masters Of Deception (Mjeshtėrit e Mashtrimit)
Mjeshtėrit e Mashtrimit (MeM) ishin njė grup piratėsh elitarė me qendėr nė Nju Jork tė cilėt shėnjestruan sistemet telefonike amerikane nga mesi deri nė fundin e viteve ’80. Njė ashkėl grupi nga Legion Of Doom (Legjioni i Kiametit), ata u bėnė objektivi pėr autoritetet pasi thyen sistemin kompjuterik tė AT&T. Grupi u soll para drejtėsisė nė 1992 me shumė nga anėtarėt e tij tė dėnuar me burg ose me dėnime tė pezulluara.

9. David L. Smith
Smith ėshtė autori i virusit krimb famėkeq Melissa, i cili ishte virusi i parė i suksesshėm i pėrhapur nėpėrmjet postės elektronike nė grupin e diskutimeve Usenet. Forma origjinale e virusit u dėrgua nėpėrmjet postės elektronike. Smith u arrestua dhe mė vonė u dėnua me burgim pėr shkaktimin e mė shumė se 80 milionė dollarė nė dėme.

10. Sven Jaschan
Jaschan u gjet fajtor pėr shkrimin e krimbave Netsky dhe Sasser nė 2004, ndėrsa ishte ende adoleshent. Viruset u gjetėn pėrgjegjėse pėr 70 pėrqind tė gjithė programeve tė dėmshme qė u pėrhapėn nėpėr internet nė atė kohė. Jaschan mori njė dėnim tė pezulluar dhe tre vjet liri me kusht pėr krimet e tija. Ai gjithashtu u punėsua nga njė kompani sigurie.


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum