Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mir se erdht n mesin ton .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Termetet? Clirim energjie nukleare ne brendesi te Tokes

Termetet? Clirim energjie nukleare ne brendesi te Tokes

Go down  Message [Page 1 of 1]

niku

avatar
Admin
Admin
Instituti Kombetar i Fizikes Nukleare ne Itali ka bere nje zbulim qe ndoshta mund tu jape pergjigje shume pikepyetjeve te njeriut per shtimin e anomalive nentokesore qe vitet e fundit kane shkaktuar termete te frikshme.

Sipas ketij studimi, rreziku vjen nga thellesia e Tokes, mijera kilometra ne brendesi ku elemente radioaktive si uraniumi ndikojne duke shkrire shkembinjte, levizin kontinentet dhe prodhojne llave e magme vullkanike.

Mendohet se clirimi i energjise radioaktive arrin deri ne 30 apo 40 miliarde kilowat, ekuivalent me qindra centrale nukleare. Kjo energji eshte ne gjendje te spostoje kontinentet dhe te shkaktoje termete.


View user profile http://wWw.ForumiJone.Net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum