Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Nje “supertoke”, 40 vite drite larg nesh

Nje “supertoke”, 40 vite drite larg nesh

Go down  Message [Page 1 of 1]

niku

avatar
Admin
Admin
Rreth 40 vite larg nga planeti yne gjendet ne nje "supertoke": nje planeti me i madh se Toka, por me i vogel ne krahasim me planetet e tjere te zbuluar deri tani jashte sistemit tone diellor.
Zbulimi eshte bere me ane te nje teleskopi te ngjashėm me ata amatoriale, ne Universitetin e Harvardit.

Planeti i ri, i quajtur GJ 1214b, eshte i rrethuar nga nje atmosfere e dobet dhe ndoshta eshte i pasur me akull dhe uje.

Per nga dimensionet e tij hyn nė kategorinė e "supertokave", qe kane nje masė te shtrihet nga 1,9 deri ne 10 here me te madhe se ajo e tokės.

Zbulimi i ri eshte rreth gjashtė here me i madh se ai i planetit ton dhe rrezja e tij eshte 2,7 here me e madhe se ajo e tokės.

GJ1214b i duhen 38 ore per te bere xhiron rreth yllit te vete.

Temperatura e siperfaqes, sipas llogaritjeve, eshte rreth 200 grade, duke e bere keshtu te papershtatshem per jeten.


View user profile http://wWw.ForumiJone.Net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum