Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » 2013, internetin do ta pėrdorin 2.2 miliardė persona nė botė

2013, internetin do ta pėrdorin 2.2 miliardė persona nė botė

Go down  Message [Page 1 of 1]

Numri i shfrytėzuesve tė internetit nė botė deri nė vitin 2013 do tė arrijė deri nė nivelin prej 2.2 miliardė persona. Lajmi bėhet i ditur nga Instituti pėr hulumtim “Forester”, me seli nė Paris, i cili ka ndėrmarrė njė studim mbi nivelin e pėrhapjes sė pėrdorimit tė internetit nga popullata ndėrkombėtare. Studimi bėn me dije se nga numri i pėrgjithshėm i shfrytėzuesve, 43 pėr qind e tyre do tė jenė nga Azia, ndėrsa 17 pėr qind prej tyre do jenė nga Kina. Sipas tė dhėnave, numri i shfrytėzuesve tė internetit nė vitin 2008 ka qenė njė miliard e gjysmė njerėz. “Edhe pėrkundėr krizės botėrore ekonomike, pėr ēdo vit rritet numri i shfrytėzuesve nė Internet”, deklaroi analisti Daniel Vigder, i cili parashikoi rritje prej 45 pėr qind tė shfrytėzuesve prej vitit 2008 deri nė vitin 2013. Ekspertėt presin qė tė ndryshojė radhitja gjeografike e shfrytėzuesve edhe atė nė Azi tė ketė rritje prej 38 nė 43 pėr qind, nė Amerikėn e Veriut rėnie prej 17 nė 14 pėr qind, nė Evropė rėnie prej 26 nė 22 pėr qind, pėrderisa pėrqindja e shfrytėzuesve nė Amerikėn e Jugut dhe rajonet tjera pritet tė mbetet i njėjtė. Ndėrkaq, njė studim i fundit ka bėrė me dijeni se edhe pėrdorimi i internetit nė vetvete ka problematikat e tij. Kėshtu, mėsohet se 2 ndėr 3 pėrdorues tė internetit, futen nė tė vetėm pėr Messenger apo Facebook.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum