Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Rrezatimi i diellit tė mbron nga sėmundjet patologjike.

Rrezatimi i diellit tė mbron nga sėmundjet patologjike.

Go down  Message [Page 1 of 1]

Rrezet e diellit reduktojnė riskun pėr sėmundjet e zemrės, por edhe kancerin, diabetin e shumė sėmundje tė tjera. Sipas njė studimi tė shkencėtarėve amerikanė, njerėzit qė kanė mungesė tė vitaminės D, e njohur ndryshe si vitamina diellore, janė dy herė mė shumė tė rrezikuar tė vuajnė nga ataku kardiak. Kėto rezultate janė arritur duke testuar evidencat e trupave nė rritje. Rezultatet tregojnė se njė nivel i mjaftueshėm i vitaminės, tė cilėn ēdo njeri mund ta pėrftojė brenda 20 minutave nė diell, ėshtė vendimtar pėr mbarėvajtjen e shėndetit. Rekomandimet aktuale mbi vitaminėn janė bazuar nė parandalimin e kėtyre ērregullimeve, duke pėrdorur njė sasi relativisht tė vogėl ushqimesh, ose duke pirė njė herė nė ditė njė vitaminė dhe ndoshta dy herė nė ditė pėr moshat e thyera. Vitamina prodhohet prej prekursorėve natyralė tė trupit, si pasojė e ekspozimit tė lėkurės nė rrezet diellore ultraviolet B. Plazhistėt kaukazianė mund tė marrin 20,000 IUs nė 20 minuta nė diellin e pasdites. Ndėrsa, njė ekspozim mė i gjatė nė diell dėmton lėkurėn. Njerėzit me lėkurė tė errėt kanė nevojė pėr 3/5 e kohės sė ekspozimit nė diell, pėr tė pėrftuar sasinė e nevojshme tė vitaminės. Rrezet e diellit interferojnė, duke shfaqur dritėn ultraviolet.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum