Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Plakja e popullatės, Shangai urdhėron bėrjen mbi 2 fėmijė.

Plakja e popullatės, Shangai urdhėron bėrjen mbi 2 fėmijė.

Go down  Message [Page 1 of 1]

Qyteti me numrin mė tė madh tė banorėve nė Kinė, Shangai, u ka bėrė thirrje ēifteve qė tė lindin mė shumė se dy fėmijė, pėr shkak tė plakjes sė shpejtė tė popullatės. Ėshtė kjo hera e parė qė zyrtarėt kinezė inkurajojnė familje mė tė mėdha qė nga politika “njė fėmijė pėr familje”, e njoftuar nė vitin 1979. Kryetari i Komisionit tė qytetit pėr planifikim familjar, thotė se ēiftet qė vijnė nga familjet me njė fėmije tani ju bėhet thirrje qė tė kenė dy fėmijė. Komisioni Kombėtar pėr Planifikimin, thotė se mė shumė se treēereku i grave nė Kinė duan dy apo mė shumė fėmijė. Zyrtarėt pėr planifikimin familjar dhe vullnetarė do tė vizitojnė shtėpitė nė mbarė Shangain pėr tė kujtuar banorėt se, nėse i plotėsojnė kriteret, mund tė kenė njė fėmijė tė dytė. Pushteti lokal thotė se do tė japė kėshillim lidhur me potencialin financiar dhe ndikimin emocional tė tė paturit dy fėmijė. Politika e Kinės pėr njė fėmijė ėshtė mė pak rigoroze sesa sugjerohet. Nė qytete ėshtė e lejuar qė tė kesh dy fėmijė, nėse asnjė nga prindėrit nuk ka vėlla apo motėr. Nė fshat mund tė kesh dy fėmijė, nėse fėmija i parė ėshtė vajzė. Shangai ishte njė prej qyteteve tė para kineze, ku njerėzit filluan tė pasurohen, kur Kina nisi programin e reformave ekonomike. Si rezultat, jetėgjatėsia atje u rrit mė me shpejtėsi se nė zona tė tjera tė vendit. Supozohet se deri nė vitin 2020, njė e treta e Shangait do tė jetė e moshės mbi gjashtėdhjetėvjeēar.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum