Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Dhjetė njerėzit mė tė ēuditshėm nė tokė

Dhjetė njerėzit mė tė ēuditshėm nė tokė

Go down  Message [Page 1 of 1]

Nėse mendoni se jeni tė ēuditshėm, se sjellja juaj konsiderohet si absurde nga ata qė ju rrethojnė apo keni anomali tė ndryshme, atėherė duhet tė lexoni patjetėr pėr kėta njerėz. 10 personat e listuar janė cilėsuar si “tė ēuditshmit e mė tė ēuditshmėve”. Njerėz tė tillė rrallė ecin mbi tokė. Pasi tė keni lexuar pėr secilin prej tyre do tė ndiheni shumė mė mirė pėr veten, dhe nuk do ju bėjnė pėrshtypje ato qė tė tjerėt mendojnė. Pjesa mė e madhe prej tyre e dinė se janė tė ndryshėm, se konsiderohen si tė sėmurė mendorė nga njė kategori e caktuar, por nuk lejojnė qė ky fakt t’i dekurajojė. Ata e konsiderojnė “ēuditshmėrinė” e tyre si talent, dhunti, si Michel Lotito, i cili ėshtė i famshėm nė “profesionin” e tij. Ėshtė pėr t’u vėnė re se tė gjithė kėta persona janė meshkuj.

Ngoc: Tri dekada pa gjumė

64-vjeēari Thai Ngoc vuan nga pagjumėsia qė nė mbrėmjen e vitit 1973, kur kaloi ethe tė forta. Ai ka numėruar njė numėr tė pakufizuar delesh, gjatė 11,700 netėve tė njėpasnjėshme. “Nuk e di nėse pagjumėsia ka ndikuar nė shėndetin tim apo jo. Doktori thotė se jam pėr bukuri, me pėrjashtim tė mėlēisė dhe punoj normalisht si tė tjerėt”, thotė Ngoc. Ai mban nė kurriz ēdo ditė 50 kilogram ēanta me plehra, duke i transportuar 4 kilometra. Gruaja e tij thotė se gjatė ditės kujdeset pėr derrat dhe pulat, ndėrsa natėn punon si roje. Gjatė netėve tė tre muajve ka hapur liqene artificiale pėr tė rritur peshq.

Bhagat: Mban vėllain binjak nė stomak

Sanju Bhagat dikur ka pasur njė stomak tė fryrė, qė dukej sikur ishte nėntė muajsh shtatzėnė dhe merrte frymė me vėshtirėsi. Indiani Bhagat thotė se ėshtė ndjerė i ndėrgjegjshėm gjatė gjithė jetės sė tij se kishte bark jashtė normales. Por njė mbrėmje, nė qershor tė vitit 1999, problemi i tij u pėrkeqėsua edhe mė shumė. Doktorėve iu desh tė nxirrnin nga stomaku i tij trupin e vėllait binjak. Ai vuante nga njė
anomali ndėr mė tė ēuditshmet nė botė, fetusi brenda fetusit. Njė anormalitet i rrallė, ku fetusi i zėnė kurth mbijeton dhe rritet derisa doktorėt tė ndėrhyjnė.

Yokoi: Kalon 28 vite i fshehur pas Luftės sė Dytė Botėrore

Shoichi Yokoi ishte njė ushtar i Ushtrisė Perandorake Japoneze nė vitin 1941 dhe u dėrgua nė Guam menjėherė pas atij viti. Nė vitin 1944, forcat amerikanė ripushtuan ishullin, dhe Yokoi u fsheh. Nė janar tė vitit 1972, Yokoi u zbulua nė njė pjesė tė largėt tė ishullit Guam nga dy banorė tė ishullit. Pėr 28 vite ai qėndronte i fshehur nė njė shpellė nė xhungėl, pasi kishte frikė tė dilte, edhe pse kishte gjetur broshura qė shkruanin se Lufta e Dytė Botėrore kishte mbaruar. “Mė vjen shumė turp qė jam kthyer i gjallė nga lufta”, tha ai kur u kthye nė Japoni, me pushkėn e ndryshkur ende mbi shpatulla.

Mehran: Jeton nė aeroport qė nė vitin 1988

Mehran Karimi Nasseri, i njohur si sėr, Alfred Mehran ėshtė njė refugjat iranian, i cili po jeton nė sallėn e pritjes sė Terminalit t aeroportit
“Charles de Gaulle”, qė nė 8 gusht tė vitit 1988. Pasi u burgos, torturua dhe u dėbua nga vendi i tij, ai kėrkoi azil nė shumė vende
evropiane, por pa fat. Ai vendosi tė shkojė nė Mbretėrinė e Bashkuar, por ata e kthyen nė aeroportin “Charles de Gaulle”, pasi nuk kishte
dokumentacionin e duhur. As nė Francė nuk mund tė vėrtetonte statusin e refugjatit, prandaj u lėviz nė zonėn e pritjes, aty ku rrinė udhėtarėt pa dokumente.

Mitsuo: Jezus Krishti japonez

Matayoshi Mitsuo ėshtė njė politikan japonez i bindur se ėshtė Perėndia dhe Krishti. Sipas programit tė tij, ai do tė kryejė gjykimin e fundit si Krishti, por mėnyra pėr ta bėrė kėtė ėshtė brenda sistemit tė tanishėm politik dhe ligjshmėrisė. Hapi i parė si shpėtimtar ėshtė tė zgjidhet
kryeministri i Japonisė. Pastaj do tė reformojė shoqėrinė japoneze dhe mė pas Kombet e Bashkuara duhet t’i ofrojnė nderin tė bėhet Sekretari i Pėrgjithshėm. Pastaj Jezusi Matayoshi do tė sundojė nė tė gjithė botėn me dy autoritete legjislative, fetare dhe politike.

Bawden: Papa i vetėzgjedhur, Michael I, nga Kansas

David Allen Bawden (lindur mė 1959), ėshtė njė qytetar amerikan, i cili ėshtė zgjedhur “Papa Michael I” nga njė grup prej gjashtė konklavistėsh apo katolikėsh post-sedevakantistė. Ai argumenton se zgjedhjet e fundit tė gjashtė papėve kanė qenė tė pavlefshme, pėr shkak se ata janė tė gjithė modernistė. Sedevakantistėt argumentojnė se nėse Kolegji i Kardinalėve nuk mund tė zgjedhė njė Papė tė vlefshėm, atėherė katolikėt e zakonshėm mund ta bėjnė, nėn njė parim tė quajtur “Epikeia”, barazi.

Bihari: 18 vite i vdekur pėr shtetin

Lal Bihari, i lindur nė vitin 1961, ėshtė njė fermer nga Uttar Pradesh, Indi, i cili ka qenė zyrtarisht i vdekur nga viti 1976 deri nė vitin
1994. Ai themeloi “Mritak Sangh”, ose “Shoqėrinė e tė Vdekurve” nė Uttar Pradesh, Indi. Ai luftoi me burokracinė e qeverisė indiane pėr 18
vite pėr tė provuar se ėshtė i gjallė. Kur Lal Bihari kėrkoi tė aplikonte pėr njė hua nė bankė nė vitin 1976, ai zbuloi se ishte
zyrtarisht i vdekur. Xhaxhai i tij i kishte dhėnė ryshfete njė zyrtari nė qeveri qė ta deklaronte atė tė vdekur, me synimin pėr tė marrė
pronėsinė e tokės sė Biharit. Ai zbuloi edhe 100 persona tė tjerė nė situatėn e tij, tė cilėt ishin deklaruar zyrtarisht tė vdekur. Sot ajo
shoqėri ka 20 mijė anėtarė nė tė gjithė Indinė. Deri nė vitin 2004 ata arritėn tė deklaronin 4 prej anėtarėve tė tyre tė gjallė. Nė vitin 2004
ai kandidoi pėr njė vend nė parlament nė Lal Ganj.

Icke: Shpėtimi vjen nga humanoidėt

David Icke, ėshtė njė ish-lojtar profesionistit futbolli, prezantuesi i emisioneve sportive nė “BBC” dhe zėdhėnėsi i Partisė sė Gjelbėr
Britanike kombėtare. Qė nė vitin 1990, ai ka qenė njė “hetues me kohė tė plotė i asaj dhe atyre qė kontrollojnė botėn, zvarranikėt”. Ai
vishet vetėm me ngjyrė tė bruztė dhe pohon se bota ėshtė drejtuar nga nė grup sekret i quajtur “Elita”, njė racė humanoidėsh zvarranikė, tė njohur nė kohėt e lashta si “Vėllazėria babilonase”, dhe shumė nga njerėzit mė tė rėndėsishėm e kanė prejardhjen prej tyre, pėrfshirė dhe George W. Bush, mbretėresha Elizabeth II, dhe Kris Kristofferson. Ai ėshtė autori i 15 librave, ku shpjegon pikėpamjet e tij. Pas njė
leksioni prej 5 orėsh, ai mori mjaft brohoritje nė Universitetin e Torontos, nė vitin 1999.

Nakamatsu: Fotografon ēdo vakt pėr 34 vite

Yoshiro Nakamatsu (lindur mė 26 qershor, 1928), ose doktor NakaMats, ėshtė shpikėsi japonez qė pohon se mban rekordin botėror tė numrit mė tė madh tė shpikjeve. Ai ėshtė ideatori i mė shumė se 3 mijė shpikjeve, pėrfshirė disketėn e kompjuterit dhe kėpucėt elastike “PyonPyon”. Ai ka fotografuar dhe analizuar ēdo vakt qė ka konsumuar vetė gjatė njė periudhe prej 34 vitesh. Synimi i Nakamatsus ėshtė tė jetojė gjatė dhe t’i kalojė tė 140 vitet e jetėgjatėsisė nė tokė.

Lotito: “Zoti qė i ha tė gjitha”

Michel Lotito (lindur mė 15 qershor, 1950) ėshtė njė prezantues francez. Lotito, i cili ka lindur nė Grenoble, ėshtė i famshėm pasi konsumon
ēfarė t’i dalė pėrpara. Njihet si “Zoti I Ha Tė Gjitha”. Gjatė shfaqjeve tė tij ai konsumon metal, xham, gomė dhe artikuj tė tjerė si
biēikleta, televizorė dhe gjithēka tjetėr. Gjatė vitit 1978 deri nė vitin 1980 ka ngrėnė njė aeroplan tė tėrė. Filloi tė hante materiale tė
pazakonta kur ishte fėmijė dhe qė nga viti 1966 ka programet e tij televizive. Lotito nuk vuan shpesh pėr shkak tė dietės sė tij, madje as kur konsumon materiale helmuese. Muret e stomakut janė dyfish mė tė trasha dhe acidet tretėse shumė tė fuqishme.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum