Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Zetabajtet, njesia me e madhe matese digjitale

Zetabajtet, njesia me e madhe matese digjitale

Go down  Message [Page 1 of 1]


Madhėsia e “universit digjital” do tė mbufatet aq shpejt kėtė vit sa njė njėsi e re matėse – zetabajt – ėshtė shpikur pėr ta matur atė. Prodhimi digjital total aktual i njerėzimit qėndron te 8,000,000 petabajtė – secili ...

... pėrfaqėson njė milion gigabajt – por pritet t’i kalojė 1.2 zetabajtėt kėtė vit.

Njė zetabajt ėshtė e barabartė me njė milion petabajt, ose 1,000,000,000,000,000,000,000 bajtė individualė.

Madhėsia aktuale e pėrmbajtjes sė botės digjitale ėshtė e barasvlershme me gjithė informacionin qė mund tė ruhet nė 75 miliardė iPad tė Apple, apo sasia qė do tė prodhohej nėse ēdokush nė botė do tė postonte mesazhe nė faqen e mikroditarit Twitter vazhdimisht pėr njė shekull.

Rritja e shpejtė e “universit digjital” ėshtė shkaktuar nga shpėrthimi i rrjeteve shoqėrore, videot nė linjė, fotografia digjitale dhe telefonat mobilė.

Rreth 70 pėr qind e pėrmbajtjes digjitale tė botės ėshtė prodhuar nga individėt, por ėshtė ruajtur nga kompanitė qė e ndajnė nė linjė si Flickr dhe YouTube.

Grafikėt e fundit u publikuan nė studimin vjetor tė prodhimit digjital botėror nga IDC, firmė konsultuese teknologjie.

Studimi i parė, i cili u krye nė 2007, pėrllogariti se universi digjital ishte i barabartė me 161,000 petabajtė.

Adrian MacDonald, zėvendės president i EMC, firma TI qė sponsorizoi studimin, tha: “Ka pasur njė rritje vigane nė llojin e medias qė pėrbėn universin digjital.

“Njė rritje kolosale nė videon dhe fotografinė digjitale – nė tė shkuarėn njerėzit bėnin vetėm njė fotografi, tani ata nxjerrin 20 foto dhe nė vend tė ruajnė vetėm njėrėn, njerėzit i ruajnė tė njėzeta. Dhe ėshtė edhe fakti se numri i pajisjeve ku informacioni mund tė prodhohet dhe ruhet ėshtė rritur gjithashtu.”

Si rezultat universi digjital parashikohet tė zgjerohet me njė faktor 44 fish nė dekadėn e ardhshme, sipas studimit.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum