Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » sport » Diego Maradona dhe “zakonet” e fitores…!

Diego Maradona dhe “zakonet” e fitores…!

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Diego Maradona dhe “zakonet” e fitores…! on Thu Jul 01, 2010 4:03 pm

Trajneri i Argjentinės ka disa rite qė i ndjek rregullisht para dhe gjatė ndeshjeve nė botėror
Mbrapa fitoreve tė “Selesion” tė Diego Armando Maradonės nė Afrikėn e Jugut ka diēka mė shumė se strategjitė taktike, lėvizjet e Mesit, dhe gola e Hainzes, Demikelis, Palermos, Higuain dhe Tevez. Para dhe gjatė ēdo ndeshjeje, trajneri argjentinas zhvillon nė fakt njė seri tė gjatė ritesh dhe zakonesh qė janė shtuar duke filluar nga ndeshja e parė me Nigerinė nė Botėrorin e Afrikės sė Jugut.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Gjithēka fillon me zbritjen e lojtarėve nga autobuzi qė e ēon ekipin nė stadium, kur Maradona fillon tė motiviojė skuadrėn me thirrje sistematike, pėr tė vazhduar mė pas gjatė nxemjes deri nė fundin e takimit. Edhe veshja zyrtare (ėshtė detyruar nga vajzat) ėshtė pjesė e njė riti tė rreptė.
TEKA – Supersticioziteti i parė si trajner ka tė bėjė me vendin ku zhvillohen konferencat pėr shtyp, qė ka mbetur gjithmonė i njėjti pavarėsisht nga ajo qė parashikohet nga rregullorja e FIFA-s (sipas sė cilės takimet me gazetarėt duhet tė zhvillohen nė vendin ku luhet ndeshja).
Qė nga zbarkimi nė Afrikėn e Jugut Maradona ka kėrkuar, dhe kėrkesa i ėshtė plotėsuar, pėr tė folur gjithmonė nė Pretoria. Vendimi, fillimisht, ėshtė marrė pėr arsye komoditeti, dhe pėr tė shmangur njė udhėtim prej 60 kilometrash nė autostradė deri nė Johanesburg, por pas fitores me Nigerinė duket se ėshtė bėrė edhe njė ēėshtje supersticioziteti, njė zakon ky nga i cili Maradona do tė jetė i detyruar tė heqė dorė duke filluar nga ndeshja e ardhshme, sepse FIFA ka bėrė tė ditur se nuk “do tė bėhet asnjė shkelje ndaj protokollit tė parashikuar”.
BESIMI – Pas thirrjeve motivuese qė i bėn lojtarėve nė momentin e arritjes nė stadium, ritualet e Maradonės vazhdojnė me njė shėtitje buzė fushės, njė fotografi me secilin nga pjestarėt qė pėrbėjnė delegacionin argjentinas, njė pėrshėndetje drejt tifozėve, njė telefonatė fatsjellėse (gjithmonė para telekamerave) nga ana e vajzave Dalam dhe Xhianina, gjithmonė tė pranishme nė shkallėt e stadiumit dhe, nė fund, njė shkėmbim puthjesh nė distancė me tė fejurėn aktuale, Veronaika Ozheda. Tė gjitha kėto para fillimit tė ndeshjes, kur Maradona i drejtohet besimit tė tij tek Zoti dhe shtrėngon fort nė dorėn e majtė (ajo me tė cilėn ka shėnuar golin legjendar kundėr Anglisė nė 1986-ėn) njė rruzare qė nuk e lėshon deri nė pėrfundimin e ndeshjes.
HAJMALIA – Ekziston njė rit tjetėr qė Diego Armando Maradona e pėrsėrit ēdo herė pėr tė krijuar atmosferėn e triumfit tė fundit tė marrė nga Argjentina nė Botėrorin e 1986-ės. Pas pėrshėndetjeve me tifozėt dhe famijlarėt e tij, para se tė rikthehet tek dhomat e zhveshjes pėr tė karrikuar pėr herė tė fundit lojtarėt dhe pėr tė shpjeguar taktikat para fillimit tė takimit, ish-numri dhjetė i Argjentinės merr gjithmonė nga duart e njėrit prej ndihmėsve tė tij njė kopje tė faqes sė parė tė gazetės qė 24 vite mė parė festonte titullin e dytė tė fituar nga Argjentina nė Botėror.
Fakti qė mund tė mbėshtetesh tek njė skuadėr e mbushur me kampionė qė ka njė potencial sulmues ndoshta unik nė tė gjithė botėn ėshtė njė e dhėnė e mirė pėr tė kėrkuar fitoren e trofeut, por ėshtė e qartė se edhe pak supersticiozitet nuk bėn keq.


_________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum