-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Kurse Anglish Online .::: wWw.mylanguagecenter.al:::.
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.forumijone.albanianforum.net/:::.

You are not connected. Please login or register

Spanjė-Gjermani gjysmėfinalja e dytė

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Spanjė-Gjermani gjysmėfinalja e dytė Empty Spanjė-Gjermani gjysmėfinalja e dytė Mon Jul 05, 2010 7:39 pm

forumijoneal

David Villa edhe njė herė ėshtė treguar vendimtar, pasi shėnoi golin e vetėm tė Spanjės nė fitoren 1-0 ndaj Paraguait, gol qė e kualifikon kampionin e Evropės nė gjysmėfinalen e Kupės Botėrore
[You must be registered and logged in to see this image.]
Pavarėsisht se ėshtė pritur njė lojė shumė mė sulmuese e tyre, spanjollėt edhe njė herė nuk treguan ndonjė paraqitje shumė mbresėlėnėse, megjithatė arritėn tė kualifikohen nė katėrshen mė tė mirė tė botės.

Pas njė pjese tė parė tė ekuilibruar dhe me pak raste, pjesa e dytė solli pak mė shumė dramė. Paraguai fitoi njė penalti pas gati njė ore lojė (59′) pas njė ndėrhyrje tė Gerard Pique nė zonėn e rreptėsisė, por nga pika e bardhė dėshtoi tė shėnojė Oscar Cardozo, goditja e tė cilit u mbrojt nga portieri Iker Casillas.

Pas vetėm dy minutash tjera, penalti u akordua nė anėn tjetėr, ndėrsa Xabi Alonso edhe pse shėnoi nė tentimin e parė, ky nuk u pranua dhe mesfushori dėshtoi tė shėnojė nė tentimin e dytė nga pika e bardhė.

Por, si edhe nė ndeshjen e kaluar ndaj Portugalisė, David Villa doli nė skenė kur ekipi mė sė shumti kishte nevojė pėr tė. Me edhe tetė minuta tė mbetura deri nė fund tė ndeshjes, Villa shėnoi njė shtylla-gol, pas njė topi tė kthyer po nga shtylla pas njė goditje jo precize tė Pedro Rodriguez.

Paraguai pati njė rast tė artė nė minutėn e 89-tė tė ndeshjes, por Iker Casillas sėrish u tregua vendimtar pėr tė parandaluar barazimin. Ndėrkaq nė anėn tjetėr spanjollėt tentuan tė shėnojnė me disa kundėrsulme, por rezultati nuk ndryshoi.

Fitorja e sheh Spanjėn nė gjysmėfinale ku do tė ketė pėrballė njė rival tė vėshtirė, Gjermaninė, qė deri tash ėshtė treguar shumė i fuqishėm duke eliminuar favoritėt e turneut si Anglinė dhe Argjentinėn.