Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Zbulohen eshtrat e gladiatores femėr

Zbulohen eshtrat e gladiatores femėr

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Zbulohen eshtrat e gladiatores femėr on Wed Jul 07, 2010 3:08 pm

Arkeologėt kanė zbuluar eshtrat e njė “gruaje muskuloze” qė mund tė ketė qenė njė gladiatore femėr gjatė pushtimit romak tė Britanisė.
Gruaja u varros nė njė arkivol druri pėrpunuar me shirita hekuri dhe rrathė bakri nė Credenhill, Herefordshire – nė afėrsi tė selisė sė SAS. Mbetjet e saj u gjetėn nė njė pozitė tė strukur nė njė zonė qė mendohet tė jetė njė periferi e qytetit tė afėrt romak tė Kenchesterit.
Menaxheri i projektit arkeologjik, Robin Jackson, tha: “Kur kemi parė kėmbėt e kockat e krahut dhe muskujt bashkangjitur, menduam se ishte njė burrė trupmadh. Por legeni dhe koka e tė gjithė treguesit e gjinisė, thonė se kjo ėshtė njė grua”.
Ai tha se njė shpjegim mund tė jetė qė ajo ishte njė gladiatore femėr. ”Arkivoli ėshtė mjaft mirė i pėrpunuar dhe ndoshta ėshtė njė arkivol shumė i shtrenjtė dhe megjithatė, gjendja e personit nė tė dukej sikur kishte njė jetė tė vėshtirė dhe me shumė punė dhe kėshtu qė ka njė anomali”.
Njė vakt viēi dhe njė tenxhere janė gjetur nė varr dhe ajo u varros nė krye tė njė baze me zhavorr. Gjithashtu, i pazakontė ishte vendi ku ajo u varros – nė periferi, nė vend tė njė varreze nė buzė tė vendbanimit, siē ishte ligji nė kohėt romake.
Gjetja arkeologjike ėshtė si rezultat i gėrmimeve pėrpara ndėrtimit tė skemės sė zbutjes sė pėrmbytjeve nė rajon, skemė e cila do tė mbrojė shtėpitė dhe bizneset nė Hereford. Rruga nė pjesėn lindore tė Kenchesterit ėshtė ndėrtuar nga ushtria romake nė mes tė shekullit tė parė pas Krishtit.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum