Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Nė koma pėr 23 vjet

Nė koma pėr 23 vjet

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Nė koma pėr 23 vjet on Thu Jul 08, 2010 8:42 pm

Beritisja, bertisja, por askush nuk me degjonte”, thote. Mjeket e besonin ne kome, mendonin se truri i tij ishte shuar bashke me trupin.
Nė koma pėr 23 vjet
Por ja qe mendja e tij ishte vigjilente dhe tentonte me shpresen qe te kuptohej nga jashte. Derisa dikush e kuptoi vertete. Rom Houben, me origjine belge, pati nje incident me makine ne vitin 1983.
Ishte 23 vjec dhe nga atehere konsiderohej nje pacient ne koma, perpara se te zbulohej se ishte koshient.
Praktikisht, mjeket dhe infermieret e spitalit te Zolder e kane cilesuar ceshtje te deshperuar gjate ketyre viteve, derisa nje analize e re neurologjike, e kryer ne universitetin e Liezhit, zbuloi se Houben ishte thjesht i paralizuar dhe truri i tij kishte mbetur praktikisht funksionues pergjate te gjithe kesaj kohe.
Tani mund te komunikoje me nje kompjuter te pajisur me nje tastiere te vecante: “Nuk do ta harroj kurre diten kur me zbuluan. Ishte lindje e dyte per mua”, shkruan Houben, i cili rrefen se kur u zgjua pas incidentit nuk e ndjente me trupin. “Bertita, por askush s’me degjonte”.
E nuk i mbeti gje tjeter vecse te asistoje ne perpjekjet e mjekeve per ta bere qe te shprehet, derisa hoqen dore. Mundesia e tij e vetme ishte ajo e kthimit ne te kaluaren, ose te enderronte nje ekzistence me te mire.
Neurologu Steven Laureys, mjeku qe udhehoqi analizat e reja ndaj Houben, pak muaj me pare publikoi nje studim qe tregonte frekuencen me te cilen gabohet ne diagnostikimin e komas. Ne 40% te pacienteve qe konsiderohen ne gjendje vegjetive mund te gjenden gjurmet e vetedijes, sipas nje analize shume te kujdesshme.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum