Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Perplasja e para e Bing Bang

Perplasja e para e Bing Bang

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Perplasja e para e Bing Bang on Sun Jul 11, 2010 4:06 pm

Para syve te shkencetareve te CERN me ne fund ka ndodhur perplasja mes reve te protoneve qe levizin ne superakseleratorin LHC.
Perplasja e para e Bing Bang
Pas ndezjes se te enjtes se shkuar, qellimi ishte pikerisht ky, perplasja e dy fashave te grimcave qe rendin ne drejtim te kundert per te prodhuar dicka te re dhe te ndryshme.
Kater ekspertimentet perreth unazes kane regjistruar ‘ndodhite’, fillimisht ne dedektoret e Atlas, me pas te CMS.
Keshtu nis historia e makines me te fuqishme ne bote e ndertuar per te zbuluar momentet e para, fraksionet e para te sekondes, pas Bing Bang, prej nga ku mendohet te kete lindur universi.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum