Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Njeriun i cuditshem qe po sfidon ligjet e natyres

Njeriun i cuditshem qe po sfidon ligjet e natyres

Go down  Message [Page 1 of 1]

Do takojme njeriun e cuditshem qe po sfidon ligjet e natyres. Mikpritesi quhet Xhelal Veizi dhe ai jeton ne fshatin Vishanj te Ersekes.

Njeriun i cuditshem qe po sfidon ligjet e natyres

Ne shtepine e tij ai ka krijuar arken e Noes me faunen me te cuditshme qe mund te gjesh ne qarkullim. Xhelali, rrit krahas kafsheve te tjera edhe nje tufe me derra te eger.


Mbajtja e derrave te eger nuk eshte nje pune e lehte ashtu sikurse zbutja e cdo kafshe te eger eshte ne nje fare menyre, nje dhunim i ligjeve te natyres. Xhelali eshte kaq i dhene pas derrave, sa u ka vene atyre edhe emra. E gjithe kjo, per arsye organizimi. Gjithmone ka nje apel qe duhet bere.


“U kam vene emra politikanesh. Bushi eshte nje mashkull i rrezikshem qe nuk behet shaka me te. Tigri eshte ekzemplari i pare qe ka shtuar kopene”, thote Xhalali. Fermeri i Vishanjes gjithsesi nuk ndihet i lodhur. Ai eshte tejet i apasionuar pas tufes se derrave qe ka sa nuk behet fjale qe t’i nxjerre ata ne shitje.


Deshira e vetme qe Xhelali ka eshte qe te krijoje pse jo se shpejti habitatin e tij natyral me derra te eger, te vizitueshem edhe nga kureshtaret. Nje kopesht zoologjik rural ne malin e Gramozit, dhe me te vertete, asgje nuk eshte e pamundur.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum