Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi

Join the forum, it's quick and easy

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Majmuni me fytyrė njeriu..

Majmuni me fytyrė njeriu..

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Majmuni me fytyrė njeriu.. Empty Majmuni me fytyrė njeriu.. Wed Nov 07, 2012 2:21 am

besnikbici

besnikbici
Admin
Admin

Quhet lesula dhe ėshtė zbuluar nė Kongo nga dy kėrkues amerikanė

Ai dallohet pėr njė karakter tė shumė tė qetė dhe tė shoqėrueshėm, ėshtė vetėm 50 cm i gjatė dhe ka njė ngjashmėri tė madhe nė fytyrė me njeriun. Kėto janė karakteristikat e lesula, njė lloj majmuni i njohur ndryshe me emrin shkencor Cercopithecus lomamiensis, i cili pėrbėn njė specie tė re dhe tė panjohur mė parė qė ėshtė zbuluar sė fundmi nė zemėr tė pyjeve afrikane, nė Republikėn e Kongos.
Majmuni me fytyrė njeriu.. Lomamiensis-225x300
Kjo specie e rrallė ėshtė zbuluar nga njė ēift kėrkuesish amerikanė, John dhe Terese Hart, tė cilėt mė herėt, nė vitin 2007 kishin njohur njė ekzemplar tė tillė, por qė mbahej i mbyllur nė njė kafaz nė shtėpinė e njė mėsueseje dhe qė prej asaj kohe iu futėn kėrkimit pėr tė gjetur tė tjerė ekzemplarė tė kėsaj specieje, por nga ata qė jetonin nė liri tė plotė, nė vendin e tyre tė origjinės, nė pyll.

Ēifti i amerikanėve zbuluan 48 lesula nė njė hapėsirė prej rreth 17 mijė km katrorė, nė pyllin qė shtrihet pėrgjatė lumit Lomami, zonė kjo e populluar dendur nga majmunė. Nė 28 vjet kėrkime, ėshtė hera e parė qė individualizohet njė specie e re majmuni.


_________________
Majmuni me fytyrė njeriu.. 467976cko9hdq4re

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


Majmuni me fytyrė njeriu.. 229248abu3e9v4w9
http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum