Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Tekonologji » Gati zemra e parė artificiale pėr transplant

Gati zemra e parė artificiale pėr transplant

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Gati zemra e parė artificiale pėr transplant on Wed Oct 20, 2010 10:32 am

30 vjet pas transplantit tė parė tė zemrės nė botė, teknologjia sjell shpresė pėr pacientėt e sėmundjeve kardiovaskulare.

Kjo zemėr artificiale e pėrbėrė nga titaniumi, sensorė elektronikė tė pėrdorura nė raketa ushtarake dhe qeliza sintetike qė lejojnė trupin njerėzor ta pranojė atė mė sė miri, ėshtė risia mė e jashtėzakonshme e mjekėsisė dhe shkencės. Ky organ kopjon tė gjitha funksionet natyrale tė zemrės njerėzore duke arritur nė atė pikė ku nuk ka arritur askush mė parė. Ajo ka rrahje perfekte dhe gjaku mund tė qarkullojė nėpėrmjet saj. Kardiologu Alain Karpenter krijuesi i kėtij organi artificial nė bashkėpunim me njė kompani franceze do tė nisin prodhimin nė masė tė saj dhe nė vitin 2011.
Zemra artificiale qė ėshtė eksperimentuar me sukses tek kafshėt do tė pėrdoret tek njeriu duke i dhėnė fund problemit tė mungesės sė organeve pėr transplant. Si fillim zemra do tė pėrdoret tek pacientėt, jeta e tė cilėve ėshtė nė rrezik dhe nuk kanė asnjė opsion tjetėr. Janė 100 mijė persona tė sėmurė me zemėr nė vendet perėndimore qė kanė nevojė pėr njė zemėr tė re. Dhe vetėm 5000 prej tyre janė aq me fat sa tė kryejnė transplantin e zemrės.

Kėshtu pra ky organ artificial mund t’i shpėtojė tė gjithė tė sėmurėt e t’i japė fund njėherė e pėrgjithmonė problemit tė dhurimit tė zemrės._________________
[You must be registered and logged in to see this image.]

Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


[You must be registered and logged in to see this image.]
View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum