Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Tekonologji » Vetura e se ardhmes nuk ka nevoje per shofer

Vetura e se ardhmes nuk ka nevoje per shofer

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Vetura e se ardhmes nuk ka nevoje per shofer on Sun Oct 31, 2010 10:49 pm

BERLIN - Vetura pa shofer, Volkswagen Passat, e pajisur me kamera, lasere dhe sistem navigimi, eshte prezantuar dje ne ish aeroportin berlinez Tempelhof dhe ate pasi kaloi testin e pare ne rruge.

Vetura e prezantuar si MIG (Made in Germany) eshte krijuar nga inxhinieret e Universitetit te Lire ne Berlin, me qellim te zvogelimit te aksidenteve, mbrojtjes se mjedisit dhe lehtesimit te trafikut ne qytetet e medha, njoftuan mediet gjermane.

Teknologjia duhet te mundesoje uljen e dukshme te numrit te aksidenteve neper rruge, jane te bindur zbuluesit.

Vikendin e kaluar, grupi amerikan “Google” ka njoftuar se ka testuar plotesisht veturat e automatizuara, te cilat kane qarkulluar ne Kaliforni dhe ate me shpejtesi prej 224 km/h.

View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum