Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Njiheni tė dashurėn nga pėllėmba

Njiheni tė dashurėn nga pėllėmba

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Njiheni tė dashurėn nga pėllėmba on Sat Dec 25, 2010 12:40 am

Bazat e shkencės sė leximit tė pėllėmbės. Si tė zbuloni nėse ajo e ka mendjen te shtrati apo te librat.
Hė pra zotėrinj, nga e njihni tė dashurėn e mundshme? Ėshtė vėshtrimi nė sytė e saj, buzėqeshja e saj joshėse apo ndoshta fakti se ajo tė bleu njė birrė? Le tė themi tė vėrtetėn: nuk duhet tė shikoni pėrtej duarve tė saj.
Pėr qindra vjet, lexuesit e pėllėmbės dhe disa personalitete historike mė tė njohura kanė pėrdorur shkencėn e leximit tė dorės si udhėzues nė jetėn e tyre. Qoftė para takimit tė parė apo njė zotimi qė do tė zgjasė sa tėrė jeta, leximi i pėllėmbės ka qenė gjithmonė njė burim i besueshėm pėr njerėz tė tė gjitha shtresave.

Kėnaqėsi me dorėn e saj
Nė njė kohė njė lexuesit e vėrtetė tė dorės ia kushtojnė jetėn e tyre kėsaj shkence (nėse doni ta quani kėshtu), ne do t'ju mėsojmė bazat. Pėrpara se tė kėrkoni dorėn e saj, duhet mė parė ta lexoni.
E dimė tė gjithė sesa i sikletshėm mund tė jetė takimi i parė. Ku do tė shkoni? Pėr ēfarė do tė flisni? A do t'ju mbyllet goja? Tė gjitha kėto janė tė rėndėsishme, por kohėt e fundit ju duhet tė thyeni akullin. Pasi i keni ofruar njė pije, pse tė mos i ofroni edhe njė lexim dore falas? Ajo mund tė mbetet paksa e habitur nga oferta juaj, por kjo ka pėr t'i pėlqyer.
Tani qė ajo ėshtė vėnė nė qendėr tė vėmendjes, pėrveshni mėngėt dhe futjani punės.

A ėshtė kėmbėngulėse ajo?
Karakteristika e parė qė duhet tė ekzaminoni ėshtė gishti i madh. Mė saktėsisht, ekzaminoni dy pjesėt e tij, tė sipėrmen dhe tė poshtmen, tė cilat ndahen nga njė vizė (aty ku pėrkulni gishtin). Kur vėreni gishtin, mbani nė mendje se gjysma e sipėrme pėrfaqėson "dėshirė", ndėrsa ajo e poshtme "logjikė". Nėse seksioni i sipėrm ėshtė mė i gjatė se i poshtmi, atėherė keni tė bėni me njė grua qė ka dėshirė tė fortė. Asaj i pėlqen tė ketė kontroll dhe tė marrė vetė tė gjitha vendimet.
Kjo mund ta bėjė mė eksituese dhomėn e gjumit, por ditė pas dite mund tė kthehet nė njė torturė tė vėrtetė, sepse do t'ju duhet tė dorėzoheni mė tepėr se ē'dėshironi ta bėni kėtė.
Nga ana tjetėr, nėse seksioni i poshtėm ėshtė mė i gjatė, keni tė bėni me njė person tė kontrolluar nga logjika. E keqja nė njė situatė tė tillė ėshtė se kėsaj femre mund t'i mungojė dėshira pėr tė rrezikuar. Juve mund t'ju duket tepėr zbavitėse diēka qė ajo e quan thjesht budallallėk. Procedoni me kujdes.

Te majat e gishtėrinjve
Pasi keni eksploruar "dėshirėn" dhe "logjikėn" e saj, ju duhet t'u hidhni njė sy edhe majave tė gishtėrinjve tė dorės. Ka shumė klasifikime tė tyre, por ne do tė bėjmė mė tė thjeshtin.
Nėse ajo ka gishta me majė, atėherė keni pėrballė njė ėndėrruese. Ajo e vlerėson tė bukurėn dhe i hedh njė hije pozitive ēdo gjėje. Ajo jeton pėr momentin dhe ndoshta ėshtė duke kėrkuar dikė me tė cilin tė ndajė idealet e saj.
Nga ana tjetėr, majat katrore tė gishtėrinjve janė njė tregues i qartė prakticiteti. Mos guxoni tė shoqėroni me njeri tjetėr veē saj. Pasojat do tė ishin fatale.

Ē'tė keqe kanė duart e buta
Karakteristika e fundit qė duhet tė ekzaminoni ėshtė ndjesia qė ju jep dora e saj. Nė kėtė rast do tė diskutojmė pėr dy klasifikime: tė buta dhe tė ashpra. Duart e saj tė buta mund t'ju krijojnė njė ndjesi tė kėndshme, por mė mirė vazhdimi tė lexoni mė poshtė. Keni tė bėni kryekėput me njė dashnore tė artit. Ndėrsa juve mund t'ju shkojė mendja te ndonjė darkė apo te ndonjė film pėr njė takim tė pėrsosur, ajo do tė dojė tė shkojė nė njė muze.
Nga ana tjetėr, kur zbuloni duar tė ashpra, duhet tė procedoni me kujdes. Keni pėrballė njė grua me njė personalitet intensiv. Ndonjėherė ajo mund tė jetė pa takt, madje t'ju bėjė tė mendoni se nuk ishte ajo zgjidhja e duhur. Ndershmėria e saj mund tė jetė, pas pak kohe, kokėēarėse.

Dhe tani nė sulm!
Tani qė i mėsuat kėto baza tė thjeshta, vėrini nė provė. Mos e bėni tė mėrzitshėm takimin tjetėr duke folur pėr jetėn tuaj. Fokusohuni tek ajo dhe pėrgatiteni veten pėr eksperiencėn mė njohėse.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum