Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Tekonologji » Komunikimi me hologramin 3D kthehet nė realitet

Komunikimi me hologramin 3D kthehet nė realitet

Go down  Message [Page 1 of 1]

Njė nga gjigantėt elektronikė mė tė njohur nė botė, IBM, ka bėrė tė ditur se brenda pesė vjetėve mund tė pėrdoren pamje hologram 3 dimensionale nė telefonat celularė, pamje tė cilat tani pėr tani shihen vetėm nė filmat fantastiko-shkencor.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Sipas IBM-sė tashmė nuk ėshtė mė ėndėrr shikimi i personit nga telefononi me teknologjinė 3dimensionale.
Duke u pėrpjekur tė parashikojė ēdo vit pesė zhvillimet teknologjike tė pesė viteve tė ardhshme, IBM kėtė vit radhiti dhe risitė e parashikuara teknologjike. E para ėshtė vendosja e kamerave tė veēanta nė telefonat celularė. Duke menduar se mund tė prodhojnė dhe aparate nė madhėsinė e njė telefoni nė “kohė reale” nė vend tė projeksioneve tė mėdha tė pamjeve holografike 3dimensionale, IBM beson se ky fakt do tė ndryshojė krejtėsisht mėnyrėn tonė tė komunikimit.

Risia e dytė ėshtė mbledhja nė njė rrjet tė vetėm e tė dhėnave tė pėrftuara nga kompjuterėt dhe telefonat celularė tė tė gjithėve nė njė qytet. Shkencėtarėt shpresojnė tė bėjnė parashikimet kohore vendase, tė krijojnė modelet e klimės, tė parashikojnė njė fatkeqėsi natyrore nė ēast, dhe tė pėrcaktojnė rrugėt mė tė lira nga trafiku.

Studiuesit e IBM-sė pohojnė se pesė vitet e ardhshme bateritė do tė depozitojnė 10 herė mė shumė energji se ditėt e sotme. Sipas kėsaj duke hyrė nė kontakt me “ajrin” do tė zhvillohen bateri qė mund tė karikohen vetė. Ndėrsa njė risi tjetėr e parashikuar ėshtė vlerėsimi i nxehtėsisė qė harxhohet kot. IBM mendon se energjia e harxhuar kot, e cila kalon nė atmosferė mund tė pėrdoret pėr tė ngrohur ndėrtesat apo pėr t’i ftohur, dhe pohon se do tė ketė zhvillime nė kėtė fushė. Objektivi i synuar ėshtė ulja tė paktėn me 50 pėr qind e humbjes energjetike.

Njė nga zhvillimet mė tė rėndėsishme qė do tė lehtėsojnė jetėn e njeriut gjatė viteve tė ardhshme janė sistemet GPS tė reja qė do pėrdoren nė pakėsimin e humbjes kohore dhe shpeshtėsisė sė trafikut. Duke mbledhur tė gjitha tė dhėnat, IBM po punon mbi sistemet qė mund tė krijojnė njė rrjedhė tė pėrshtatshme pėr sa i pėrket aksidenteve nė rrugė, parashikimit tė motit, ndėrtimit dhe orėve kur trafiku ėshtė mė shumė i rėnduar.

View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum