Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Tekonologji » Si do tė jenė kompjuterėt e sė ardhmes?

Si do tė jenė kompjuterėt e sė ardhmes?

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Si do tė jenė kompjuterėt e sė ardhmes? on Thu Jan 20, 2011 11:41 pm

Teknologjia kompjuterike po ecėn me hapa gjigantė. Operatorėt kanė pasqyruar njė zhvillim tė shpejtė qė nga dita e hedhjes nė treg tė kompjuterėve. Si do tė jenė kompjuterėt e sė ardhmes?

[You must be registered and logged in to see this image.]

“HowStuffWorks”: pėrpiquni tė mendoni Ligjin Moore tė krijuar nga Gordon Moore nė vitin 1965. Krijuesi i Intelit Moore kishte pohuar se transistori i vendosur nga inxhinierėt mbi ēipin prej silikoni do tė rritet dy herė mė shumė pėr ēdo vit.

Pa mendoni pak sikur prodhuesit t’i pėrshtaten ligjit tė Moore, i cili ka prodhuar mikrooperatorė, dhe tė rrisin dy here mė shumė fuqinė e operatorit tė kompjuterit ēdo vit. Kjo do tė thotė se modelet qė do tė prodhohen pas 100 vjetėve do tė jenė 1,125,899,906,842,624 herė mė tė fuqishėm. Diēka e paimagjinueshme apo jo?

Por disa specialistė tė industrisė sė ēipit mendojnė se praktikimi i ligjit tė Moore ėshtė i pamundur dhe se i ėshtė afruar fundit. Realizimi i ligjit tė Moore, zvogėlimi i ēipeve dhe rritja e numrit tė transistorėve do tė thotė: kompjuterė dhe celularė mė tė vegjėl.

Mund ta kalojmė kėtė pengesė duke prodhuar mė shumė transistorė dhe operatorė mė tė mėdhenj. Por transistorėt prodhojnė nxehtėsi dhe njė operator i nxehtė mund tė fikė kompjuterin. Pėr tė parandaluar nxehjen e tepėrt tė kompjuterėve me operatorė tė shpejtė do tė keni nevojė pėr njė sistem ftohės tė fuqishėm. Tė kesh njė operator ēip mė tė madh do tė thotė njė kompjuter mė i nxehtė kur punon nė shpejtėsinė e duhur.

Njė taktikė tjetėr ėshtė dhe kthimi nė njė strukturė me shumė bėrthama. Njė operator me shumė bėrthama shpėrndan fuqinė e tij nė tė gjitha bėrthamat. Njė sistem i mirė nė llogaritjen e tė dhėnave tė ndara nė pėrbėrės mė tė vegjėl nuk ėshtė aq i mirė nė problemet e mėdha tė informatikės.

Kompjuterėt e sė ardhmes ndoshta do tė jenė modele krejt tė ndryshėm nga makinat tradicionale.

View user profile

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum