Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Gratė qajnė 16 muaj tė jetės

Gratė qajnė 16 muaj tė jetės

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Gratė qajnė 16 muaj tė jetės on Tue Jun 29, 2010 5:37 pm

Nuk ēudit fakti se grave iu pėlqen tė qajnė, e tezėn pėr gjininė e pėrlotur e konfirmoi edhe studimi i ri, sipas tė cilit njė grua mesatare i kalon 1 vit e 4 muaj tė jetės duke qarė.

Gjatė tri vjetėve tė para tė jetės qajnė tri orė nė ditė sepse duket tė ndėrrohen, ushqehen apo argėtohen. Nė moshė prej 1 deri nė 3 vjet vajzat qajnė mesatarisht 2 orė dhe 2 minuta nė ditė, e arsyet kryesore janė lodhja dhe fjalėt e tepėrta tė prindėrve.
Mosha e adoleshencės gjithashtu e ka fazėn e famshme tė lotėve, e mesatarja nė javė ėshtė 2 orė e 13 minuta. Pėr kėtė mė pėrgjegjėsit janė hormonet, grindjet me mike, dėnimet e prindėrve dhe ndarjet nga tė dashurit.
Pas moshės 19-vjeēare, gruaja qanė mesatarisht 2 orė dhe 14 minuta nė javė, e qė lotėt tė rrjedhin mjafton tė shikojnė nė film tė prekshėm. Pas moshės 25-vjeēare arsyet kryesore pėr tė qarė janė ndarjet nga miqtė, lodhjet dhe lajmet e kėqija. Kur tė gjitha llogariten, bie se gratė qė nga lindja deri nė moshėn 78-vjeēare mesatarisht qajnė 12.000 orė.
Ky studim u krye me 3000 gra, e rezultatet treguan se arsyet pėr tė qarė ndryshojnė varėsisht na periudhat e caktuara tė jetės.

5 arsye kryesore nga lindja deri nė 1vjet

Uria, lodhja, mėnyra e vetme e komunikimit, ndjenja e papėrshtatshme shkaku i pelenave tė lagura, sėmundjet
5 arsye kryesore nga mosha 1-3-vjeēare
Lėndimet, lodhja, rėniet, dėshira pėr diēka, tėrheqja e vėmendjes shkaku i sjelljeve tė kėqija
5 arsyet kryesore nga mosha 4-12-vjeēare
tėrheqja e vėmendjes shkaku i sjelljeve tė kėqija, lėndimet, lodhja, sėmundjet, grindjet me miq
5 arsye kryesore nga mosha 13-18-vjeēare
Hormonet, grindjet me prindėr, ndarjet nga tė dashurit, dėnimet, sjelljet e kėqija tė njerėzve tjerė
5 arsye kryesore nga mosha 19- 25-vjeēare

Filmat e prekshėm, ndarjet nga tė dashurit, humbja e personit tė dashur, pavendosmėria rreth lidhjes sė gjatė, shtatzėnia

5 arsye kryesore pas moshės 25-vjeēare
Filmat e prekshėm, ndarja nga partneri, humbja e personit tė dashur, lodhja, lajmet e kėqija pėr dikė tjetėr


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum