Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Tekonologji Dhe Kuriozitete » Kuriozitete » Epoka e Akullnajave

Epoka e Akullnajave

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Epoka e Akullnajave on Sun Oct 17, 2010 12:06 pm


A nuk ishte kjo nje dicka parahistorike? Nje e kaluar parahistorike jona?GABIM!Ne fakt ne vazhdojme te jetojme ne nje epoke akullnajash. Kreshtat e akullit ne pole dhe ne majat e maleve e tregojne me se miri kete fakt. Epoka e akullnajave e filluar ne periudhen e Pleistocenit, rreth 1.6 milion vjet me pare vazhdon edhe sot e kesaj dite.Pra nese ne jetojme ne nje epoke akullnajash atehere ju mund te thoni qe kjo gje nuk qenka dhe aq e keqe. Por jo, kjo ndodh sepse ne momentet aktuale ne jetojme ne nje faze qe gjeologet e quajne interglaciale, nje periudhe me temperatura te buta midis periudhave dominuese te akullta dhe te ftohta. Gjate periudhave interglaciale, akulli perqendrohet neper pole dhe ne majat e maleve dhe ulet aty e pret deri sa te vije momenti i duhur. Mos harroni qe rreziku eshte gjithmone i pranishem. Nese interglacialet si periudha zgjasin rreth 10 deri ne 15 mije vjete, vetem glacialet, ose akullnaja si epoke zgjat mbi 100 mije vjete. Dhe koha e interglacialit qe jetojme sot eshte duke perfunduar. Kjo filloi 12-13 mije vjet me pare dhe rinisja e Epokes se Akullit pritet ne cdo moment ne kete mijevjecar. E keqja ne epokat e Akullnajave eshte qe ato fillojne krejt pa pritur.Sipas perllogaritjeve, nje nate ju mund te degjoni per parashikimin e motit qe po ndodhin disa gjera te cuditshme. Psh rryma e ajrit nga jugu-veri krejt papritur ka ndryshuar drejtim dhe se shtylla klimaterike eshte kthyer mbrapsht. Brenda disa muajve temepraturat do zbresin ne menyre drastike si mesatare nga 15 grade celcius ne 40 grade celcius. Hemisfera perendimore do perfshihet nga stuhi gjigande dhe shira te dendur. Qytetet do permbyten dhe vende te tera do shkaterrohen. Dhe me pas vjen debora. Ne shume pjese te Europes dhe ne SHBA, pirgje te medhaja debore do fillojne te akumulohen. Sa me shume qe shtypet nga pesha, aq me shpejt fillon e krijon akull solid, akullnaje.Nderkohe dimri behet i ftohte i padurueshem. Lumenjte, madje edhe oqeanet do ngrijne. Tokat e punuara do kthehen ne vende pa jete, nje lloj tundre arktike.Mbas disa dekadave, akullnajat do fillojne te levizin, shume ngadale fillimisht por do levizin duke zbritur poshte nga shpatet e maleve duke therrmuar cdo gje qe gjejne perpara dhe duke mbuluar masa te medha toke me nje akull te trashe. Masat e akullit do poshtojne pak nga pak qytet mbas qyteti deri sa te shkaterrojne shumicen e civilizimit tone. Kjo eshte ajo qe pritet per 100 mije vjetet e ardhshme. I vetmi vend ku do te donit te leviznit do ishte Hemisfera Jugore.Ndonese ende nuk dihet mire po ka nje mundesi qe i ftohti te pushtoje komplet planetin. Per arsye qe nuk dihen, kjo ka ndodhur 2.3 miliard vjet me pare. Me pas 700 milion vjet me pare dhe 600 milion vjet me pare. Ne ato kohera kishte jete vetem ne oqeanet. Ne sejcilen prej ketyre periudhave planeti per miliona vjet ishte si nje top i akullt.


_________________


Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shikoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė apo OFENDIME nė kėtė forum * Mos ofendo * Ju faleminderit !


View user profile http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum