Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Muri i Berlinit

Muri i Berlinit

Go down  Message [Page 1 of 1]

20101023

Muri i Berlinit

Njėzet vjet mė parė u rrėzua borgjezi nė perėndim, Muri i Berlinit, ishte dicka euforike nė vjeshtėn "e komunizmit". Njėzet vjet mė vonė, gjėrat duken shumė tė ndryshme se si kapitalizmi ka hyrė nė krizėn e saj mė tė rėndė qė nga viti 1929. Tani njė shumicė tė votave tė ish-Gjermanisė Lindore pėr tė majtėt dhe se ēfarė ishte pozitive pėr ekonominė e planifikuar. Pas refuzimit tė stalinizmit, ata kanė pasur njė shije tė kapitalizmit, dhe si pėrfundim tė tėrhequr ėshtė se socializmi ėshtė mė i mirė se kapitalizmi.

Viti 2009 ėshtė njė vit i jubileve tė shumta, duke pėrfshirė vrasjen e Luksemburgut dhe Liebknecht, themelues ndėrkombėtare komuniste dhe Komuna Asturian. Asnjė prej kėtyre jubileve nuk gjeti ndonjė jehonė nė shtypin kapitalist. Nuk do tė harrojmė: Mė 9 nėntor 1989, kufiri qė ndan Europėn Lindore nga Gjermania Perėndimore, u hap nė mėnyrė efektive.

Rėnia e Murit tė Berlinit ka kaluar nė histori si njė sinonim pėr rrėzimin e "komunizmit". Nė 20 vitet e fundit si njė ngjarje e rėndėsishme, ne kemi dėshmitarė tė njė ofensive tė paparė ideologjike kundėr ideve tė marksizmit nė shkallė botėrore. Ky ėshtė mbajtur si provė vendimtare e vdekjes sė komunizmit, socializmit dhe marksizmit. Jo shumė kohė mė parė, ajo u prezantua edhe si fund i historisė. Por qė atėherė Rrota e historisė ka kthyer disa herė.

Argumenti se tani e tutje sistemi kapitalist ėshtė alternativa e vetme pėr njerėzimin ėshtė ekspozuar si i uritur. E vėrteta ėshtė krejt ndryshe. Nė pėrvjetorin e njėzet tė shembjes sė stalinizmit, kapitalizmi e gjen veten nė krizėn e saj mė tė thellė qė nga Depresioni i Madh, ku janė ballafaquar me njė tė ardhme tė papunėsisė, varfėrisė, shkurtimet dhe kursimit.

Kjo egėrsi anti-komuniste si njė fushatė ėshtė duke u intensifikuar gjatė kėsaj periudhe. Arsyeja pėr kėtė nuk ėshtė e vėshtirė pėr t'u kuptuar. Kriza botėrore e kapitalizmit ėshtė duke i dhėnė tė rritet nė njė pyetje tė pėrgjithshme tė ekonomisė sė "tregut". Nuk ėshtė njė ringjallje e interesit nė idetė marksiste, e cila ėshtė borgjezi alarmante. Ku si njė fushatė e re shpifjesh ėshtė qartė njė reflektim i frikės.

Muri i Berlinit ishte njė simbol dhe njė pikė qendrore pėr tė gjithė ata qė kanė urryer regjimin e Gjermanisė Lindore. Prishja e Murit filloi mjaft spontane. Gjatė javėve tė ardhshme, pjesėt e Murit ishin chipped larg, pajisjet industriale u pėrdorėn pėr tė hequr pothuajse tė gjitha pjesėt. Nuk ishte njė atmosferė festive, njė gjendje shpirtėrore e eufori, mė shumė si njė gjendje karnavale sesa njė revolucion. Por kjo ėshtė e vėrtetė pėr fazat e hershme tė ēdo revolucioni tė madh, duke filluar me 1789.

Nė nėntor tė vitit 1989, popullsia e GDR e pėrshkuar nga disponimi emocional - si njė ndjenjė e ēlirimit, e kryer nga njė ndjenjė e pėrgjithshme e ngazėllyer. Ishte sikur njė komb i tėrė ishte duke pėrjetuar njė dehje tė pėrgjithshme, dhe pėr kėtė arsye ishte e hapur pėr sugjerimet dhe impulset e papritura. Pėrmbysja e regjimit tė vjetėr ishte shumė mė e lehtė se sa dikush kishte guxuar ta imagjinote. Masat qė kishin sjellė pėrmbysjen e regjimit tė vjetėr, e dinin shumė mirė, qė ata nuk i duan, por nuk e kanė mjaft tė qartė se ēfarė ata donin, dhe askush nuk ofronte njė rrugėzgjidhje.

Tė gjitha kushtet objektive pėr njė revolucion politik u dha tani. Pjesa mė e madhe e popullsisė nuk donte restaurim tė kapitalizmit, por tė socializmit, me tė drejta demokratike, pa burokratė tė korruptuar dhe pa njė diktatorial parti-shtet. Nė qoftė se nė njė udhėheqje tė vėrtetė marksiste kishte ekzistuar, kjo mund tė tė ēojė nė njė revolucion politik dhe nė vendosjen e demokracisė sė punėtorėve.

Megjithatė, rėnia e Murit tė Berlinit nuk rezultoi si njė revolucion politik, por kundėrevolucion nė formėn e bashkimt me Gjermaninė Perėndimore. Kjo kėrkesė nuk zuri vend tė dukshėm nė fillim tė demonstratave. Por duke ditur mungesėn e njė programi tė qartė mbi njė pjesė tė udhėheqjes, ai u prezantua dhe gradualisht erdhi pėr tė zėnė njė rol qendror.

Shumica e udhėheqėsve tė opozitės nuk kishin program tė qartė, pėr politikėn apo perspektivėn, pėrtej njė dėshirė tė paqartė pėr demokracinė dhe tė drejtat civile. Ashtu si natyra, politika ishte njė vakum. Prania e njė shteti tė fuqishėm dhe tė begatė kapitalist nė vendin fqinj, pra luajti njė rol vendimtar nė mbushjen e vakumit.

Kancelari gjerman Helmut Kohl ishte njė pėrfaqėsues agresiv i imperializmit. Ai pėrdori ryshfetet mė tė paturpshme pėr tė bindur njerėzit e Gjermanisė Lindore pėr tė rėnė dakord pėr unifikimin e menjėhershėm, duke ofruar nė shkėmbim Ostmarks-et e tyre pėr marka gjermane nė njė-pėr-njė. Por ajo qė Kohl nuk u tha popullit tė Gjermanisė Lindore ishte se bashkimi nuk do tė thotė se ata do tė jetojnin sipas standardeve tė Gjermanisė Perėndimore.

Nė korrik tė vitit 1990, pengesa e fundit pėr bashkimin gjerman ishte hequr kur Gorbaēovi ra dakord tė hiqte kundėrshtimet sovjetike. Unifikimi ėshtė pėrfunduar zyrtarisht mė 3 tetor, 1990.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum