Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi

Join the forum, it's quick and easy

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Kurse Anglish Online .::: wWw.mylanguagecenter.al:::.
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.forumijone.albanianforum.net/:::.

You are not connected. Please login or register

Lutje - Dua

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Lutje - Dua Empty Lutje - Dua Sat Oct 23, 2010 7:30 pm

universy

universy
Admin
Admin

Dhikri i mėngjesit dhe mbrėmjes

اَلْحَمْدُ ِللهِ وَحْدَهُ، وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى مَنْ لاَ نَِبَّي بَعْدَهُ

Elhamdu lil-ahi vahdeh, ves-salatu ves-selamu ala men la nebijje baّdeh

‎(Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, mėshira dhe shpėtimi (i All-llahut) qofshin mbi atė pas tė cilit s`ka mė ‎Pejgamber, Muhamedin r)‎
‎(75)‎

‎]_اللّهُ لَا إلَهَ إلاّ هُوَ الحَيُّ القَيُّومُ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌ لَهُ مَا فيِ السَّمَوَاتِ وَمَا فيِ الأَرْضِ مَنْ ذَا الَّذيِ يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلَاّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلَا يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ ‏عِلْمِهِ إِلَاّ بِمَا شَاءَ وَسِعَ كُرْسٍيُّهُ السَّمَوَاتِ وَالَأرْضَ وَلَا يَؤُدُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ العَلِيُّ العَظِيمُ‎‎

All-llahu La Ilahe il-la huvel-Hajjul-Kajjumu, la te`hudhuhu sinetun ve la nevmun, lehu ma fis-semavati ve ma ‎fil-erdi, men dhel-ledhi jeshfeّu ‎ّindehu il-la bi idhnihi, jaّlemu ma bejne ejdihim ve ma halfehum ve la juhitune ‎bi shej`in min ‎ّilmihi il-la bima shae vesi'a Kursijjuhus-semavati vel-erda, ve la jeuduhu hifdhuhuma ve huvel-‎ّAlijjul-‎ّAdhim.‎

‎(All-llahu ėshtė Njė, s`ka Zot tjetėr pėrveē Atij, Ai ėshtė mbikėqyrės i pėrhershėm dhe i pėrjetshėm. Atė nuk e ‎zė as kotja as gjumi; Gjithēka ka nė qiej dhe nė tokė ėshtė vetėm e Tij. Kush mund tė ndėrmjetėsojė tek Ai, pos ‎me lejen e Tij. Ai di tė tashmen qė ėshtė pranė tyre dhe tė ardhmen. Nga ajo qė Ai di, tė tjerėt dinė vetėm aq sa ‎Ai ka dėshiruar. Kursija e Tij pėrfshin qiejt dhe tokėn, kurse kujdesi i Tij ndaj tė dyjave nuk i vjen rėndė, Ai ‎ėshtė mė i Larti, mė i Madhi)‎
‎ (76)‎

suret Kul huvAll-llahu ehad
‎ Kul e‎ّudhu bi Rabbil felek ‎
Kul eّudhu bi Rabbin-nas, (nga tri herė)‎
‎(77)‎

َأَ‎ ‎صْبَحْنَا وَأَصْبَحَ الْمُلْكُ لِلَّهِ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِيكَ لَهُ ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ ، رَبِّ أَسْأَلُكَ خَيْرَ مَا فِي هَذَا اليَوْمِ ، وَخَيْرَ مَا بَعْدَهُ ، وَأَعُوْذُ ‏بِكَ مِنْ شَرِّ هَذَا اليَوْمِ وشَرِّ مَا بَعْدَهُ، رَبِّ أَعُوْذُ بِكَ مِنَ الْكَسَلِ وسُوءِ الكِبَرِ ، رَبِّ أَعُوْذُ بِكَ مِنْ عَذَابٍ فِي النَّارِ وَعَذَابٍ فِي الْقَبْرِ. ‏

Asbahna ve asbaha el-Mulku lil-lah vel-hamdulil-lah la Ilahe il-lAll-llahu vahdehu la sherike leh, lehul-mulku ‎ve lehul-hamdu ve Huve ‎ّala kul-li shejin kadir. Rabbi es`eluke-l-hajre ma fi hadhel-jevmi ve hajre ma baّdehu ‎ve eّudhu bike min sherri ma fi hadhel-jevmi ve sherri ma baّdehu. Rabbi e‎ّudhu bike minel-keseli ve su`il-‎kiber.Rabbi eّudhu bike min ‎ّadhabin fin-nar ve ‎ّadhabin fil-kabr.‎

‎(E arritėm mėngjesin; e gjithė pasuria i takon All-llahut; falėnderimi ėshtė pėr All-llahun, nuk ka tė adhuruar ‎tjetėr pėrveē All-llahut, i Cili ėshtė njė dhe i pashoq; Atij i takon sundimi dhe falėnderimi; Ai mbi ēdo send ‎ėshtė i plotfuqishėm. O Zot, prej Teje kėrkoj mbarėsinė (tė mirėn) e kėsaj dite dhe tė ditėve tė tjera dhe prej ‎Teje kėrkoj mbrojtjen nga e liga e kėsaj dite dhe ditėve tė tjera. O Zot, kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga pėrtacia dhe ‎mendjemadhėsia. O Zot, mė mbro nga dėnimi i Xhehennemit dhe nga dėnimi i varrit.)‎
‎(78)‎

اللَّهُمَّ بِكَ‎ ‎أَ َصْبَحْنَا وَبِكَ أَمْسَينَا وَ بِكَ نَحيَا وَ بِكَ نََمُوتُ وَ إلَيكَ النُّشُورُ ‏
‏ ‏
All-llahume bike esbahna ve bike emsejna ve bike nahja ve bike nemutu ve ilejken-nushur.‎

‎(O Zot im, me emrin Tėnd e arrijmė mėngjesin dhe me emrin Tėnd e arrijmė mbrėmjen, me emrin Tėnd ‎ngjallemi dhe me emrin Tėnd vdesim dhe te Ti ėshtė kthimi)‎
‎ (79)‎

اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ خَلَقْتَنِي وَأَنَا عَبْدُكَ وَأَنَا عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ‏‎ ‎عَلَيَّ وَأَبُوءُ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لِي فَإِنَّهُ لا يَغْفِرُ ‏الذُّنُوبَ إِلا أَنْتَ

All-llahume ente Rabbi la Ilahe il-la ente halakteni ve ene ‎ّabduke ve ene ‎ّala ‎ّahdike ve vaّdike mestetaّtu eّudhu ‎bike min sherri na sana‎ّtu eb`u leke bi niّmetike ‎ّaleje ve eb`u bi dhenbi fagfir li fe innehu la jagfirudh-dhunube ‎il-la Ente.‎

‎(O All-llah, ti je Zoti im, nuk ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Teje; Ti mė ke krijuar dhe unė jam robi Yt, do tė ‎qėndroj besnik ndaj marrėveshjes dhe premtimit Tėnd, sa tė kem mundėsi; Kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga e keqja ‎qė kam vepruar, Unė jam mirėnjohės ndaj dhuntive Tua, i pranoj mėkatet e mia, andaj mė fal, ngase mėkatet ‎nuk i fal askush tjetėr pėrveē Teje)‎
‎(80)‎

اللَّهُمَّ إِنِّي أَصْبَحْتُ أُشْهِدُكَ ، وَأُشْهِدُ حَمَلَةَ عَرْشِكَ ، وَمَلائِكَتَكَ ، وَجَمِيعَ خَلْقِكَ ، أَنَّكَ أَنْتَ اللَّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ ، وَحْدَكَ لاَشَرِيكَ لَكَ ، وأَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُكَ وَرَسُولُكَ.‏

All-llahumme inni asbahtu ush-hiduke, ve ush-hidu hamelete ‎ّArshike ve Melaiketeke ve xhemiّa halkike, En‎neke EnteAll-llahu la Ilahe il-la Ente vahdeke la sherike Lek, ve enne Muhammeden ‎ّabduke ve resuluke.

‎(O Zoti im, u gdhiva, dėshmoj pėr Ty dhe mbajtėsit e Arshit Tėnd, melaiket Tua dhe tė gjitha krijesat Tua, se ‎vėrtetė Ti je All-llahu i Vetėm, s`ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Teje, Ti je i Vetėm dhe i pashoq dhe dėshmoj se ‎Muhammedi alejhis-selam ėshtė rob dhe i dėrguar i Yt.)‎
‎(81)‎

اللَّهُمَّ مَا أَصْبَحَ بِي مِِنْ نِعْمَةٍٍ ، أَوْ بِأَحَدٍ مِنْ خَلْقِكَ ، فَمِنْكَ وَحْدَكَ لاَشَرِيكَ لَكَ ، فَلَكَ الْحَمْدُ وَلَكَ الشُّكْرُ.‏

All-llahume ma asbaha bi min ni‎ْmetin ev bi ehadin min halkike, fe minke vahdeke la sherike lek, fe lekel-‎hamdu ve lekesh-shukru

‎(O Zoti im, ajo qė mė ėshtė dhėnė mua apo ndonjėrit prej krijesave Tua nga begatitė e tėra ėshtė vetėm nga Ti ‎qė Je i pashoq; Ty tė qoftė lavdėrimi dhe falėnderimi)‎
‎(82)‎

اللَّهُمَّ عَافِنِي فِي بَدَنِي ، اللَّهُمَّ عَافِنِي فِي سَمْعِي ، اللَّهُمَّ عَافِنِي فِي بَصَرِي ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ.اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوْذُ بِكَ مِنَ الْكُفْرِ ، وَالْفَقْرِ ، وأَعُوْذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ القَبْرِ ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ. ‏

All-llahume ‎ّafini fi bedeni, All-llahume ‎ّafini fi semْi, All-llahume ‎ّafini fi besari, la ilahe il-la ente, eّudhu bike ‎minel-kufri vel-fakri, ve eّudhu bike min adhabil-kabr, la ilahe il-la ente (tri herė nė mėngjesė dhe tri herė nė ‎mbrėmje)‎

‎(O Zoti im, mė jep shėndet nė trupin tim, O Zoti im, mė jep shėndet nė tė dėgjuarit tim, O Zoti im, mė jep ‎shėndet nė tė pamurit tim. S'ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Teje. O Zoti im, kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga kufri ‎‎(mosbesimi) e varfėria dhe kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga dėnimi i varrit. S'ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Teje).‎
‎(83)‎

حَسْبِيَ اللَّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ.‏

HasbijAll-llahu la Ilahe il-la hu(ve), ‎ّAlejhi tevekkeltu ve Huve Rabbul-`arshil-`adhim. (7 herė)‎

(Mė mjafton mua All-llahu; s'ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Tij. Tek Ai jam mbėshtetur dhe Ai ėshtė Zoti i Arshit ‎tė Madh)‎
‎ (84)‎

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ فِي الدُّنْيَا وَالآخِرَةِ ، اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ فِي دِينِي ، وَدُنْيَايَ وَأَهْلِي ، وَمَالِي ، اللَّهُمَّ اسْتُرْ عَوْرَاتِي ، وَآمِنْ رَوْعَاتِي ، اللَّهُمَّ احْفِظْنِي مِنْ ‏بَيْنِ يَدَيَّ ، وَمِنْ خَلْفِي ، وَعَنْ يَمِينِي ، وَعَنْ شِمَالِي ، وَمِنْ فَوْقِي ، وَأَعُوْذُ بِعَظَمَتِكَ أَنْ أُغْتَالَ مِنْ تَحْتِيَ.‏

All-llahume inni es`elukel-`afve vel-`afijete fid-dunja vel-ahireh, All-llahume inni es`elukel-`afve vel-afijete fi ‎dini ve dunjaje ve ehli ve mali. All-llahumes-tur ‎ّavrati ve amin revّati. All-llahumeahfedhni min bejni jedejje ve ‎min halfi ve ‎ّan jemini ve ‎ّan shimali ve min fevki ve eّudhu bike en ugtale min tahti.‎

‎(O Zoti im, kėrkoj nga Ti falje dhe shpėtim nė kėtė botė dhe nė Ahiret. Zoti im, kėrkoj qė tė mė falėsh dhe tė ‎mė mbrosh nė fenė time dhe nė jetėn time, ma mbro familjen dhe pasurinė time. O Zoti im, m'i mbulo tė metat ‎e mia dhe mė qetėso nė momentet trishtuese.O Zot, mė ruaj nga para dhe prapa, nė tė djathtė, nė tė majtė dhe ‎nga lartė; kėrkoj nga ti qė tė mė mbrosh tė mos mė lėshojė toka.)‎
‎(85)‎

اللَّهُمَّ عَالِمَ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَاطِرَ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضِ رَبَّ كُلِّ شَيْءٍ وَمَلِيكَهُ ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ أَعُوْذُ بِكَ مِنْ شَرِّ
نَفْسِي وَمِنْ شَرِّ الشَّيْطَانِ وَشِرْكِهِ ، وَأَنْ أَقْتَرِفَ عَلَى نَفْسِي ‏سُوءاً أَوْ أَجُرَّهُ إِلَى مُسْلِمٍ.‏

All-llahume ‎ّalimel-gajbi vesh-shehadeti fatires-semavati vel-erdi, Rabbe kul-le shej`in ve melikehu, eshhedu en ‎la Ilahe il-la ente, eّudhu bike min sherri nefsive sherrish-shejtani ve shirkihi ve en akterife ‎ّala nefsi su`en ev ‎exhurrehu ila muslimin.‎

‎(O Zoti im, Ti je Ai i Cili i di tė fshehtat dhe tė dukshmet, Krijues i qiejve dhe i tokės, Zot i ēdo sendi dhe ‎Mbizotėrues i saj, dėshmoj se nuk ka tė adhuruar tjetėr pėrveē Teje; kėrkoj mbrojtjen Tėnde nga e keqja e vetes ‎sime dhe nga e keqja e djallit dhe nga ajo qė ai (shejtani) shpie nė shirk dhe kėrkoj tė mė mbrosh qė vetvetes e ‎as ndonjė muslimani tė mos i bėj keq)‎
‎(86)‎

بِسْمِ اللَّهِ الَّذِي لا يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي الارْضِ وَلا فِي السَّمَاءِ وَهُوَ السَّمِيعُ‎ ‎أَلْعَلِيمُ

Bismil-lahil-ledhi la jedur-ru me`a-ismihi shej`un fil-erdi ve la fis-semai ve huves-semiّul- ‎ّalim (tri herė)‎

‎(Me emrin e All-llahut pranė emrit tė tė Cilit nuk bėn dėm asgjė nė tokė e as nė qiell, Ai qė dėgjon shumė dhe ‎di ēdo send)‎
‎(87)

رَضِيْت بِاللَّهِ رباً وبالإِسلاَمِ دِيناً وبِمُحَمَّدٍ ‏‎r__ نِيَاًّ‏

Redijtu bil-lahi Rabben ve bil-Islami dinen, ve bi Muhammedin r nebijjen.‎

‎(Jam i kėnaqur qė Zoti im ėshtė All-llahu, feja ime ėshtė Islami dhe Pejgamberi im Muhammedi r).‎
‎ (88)‎

يَا حَيُّ يَا قَيُّمُ بِرحمَتِكَ اَسْتَغِيثُ أَصْلِحْ ليِ شَأْنيِ كُلَّهُ وَ لاَ تَكِلْنيِ إِلىَ نََفْسِي طَرْفَةَ عَيْنٍ

Ja Hajju ja Kajjumu bi rahmetike estegithu aslih li she`ni kul-leha ve la tekilni ila nefsi‏ ‏tarfete ajnin.‎

‎(O i Gjallė pėrgjithmonė, O Mbikėqyrės i ēdo gjėje, me mėshirėn Tėnde kėrkoj ndihmė, ma pėrmirėso tėrė ‎gjendjen time dhe mos mė lė tė mbėshtetem nė veten time, as sa njė lėvizje e syrit)‎
‎(89)‎

أَصْبَحْنَا وَأَصْبَحَ الْمُلْكُ لِلِّهِ رَبِّ العَالَمِينَ ، اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ خَيْرَ هَذَا الْيَوْمِ ، فَتْحَهُ ، وَنَصْرَهُ ، وَنُورَهُ وَبَرَكَتَهُ ، وَهُدَاهُ ، وأَعُوْذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا فِيهِ وَشرِّ مَا بَعْدهُ‎.‎

Asbahna ve asbahal-Mulku lil-lahi Rabbil-‎ْalemin. All-llahumme inni es`eluke hajre hadhel-jevmi fet-hahu, ve ‎nasrehu ve nurehu, ve bereketehu, ve hudahu, ve eّudhu bike min sherri ma fihi, ve sherri ma baّdehu.‎

‎(E arritėm mėngjesin dhe e tėrė pasuria i takon All-llahut, Zotit tė botėrave.O Zoti im, unė kėrkoj mirėsinė e ‎kėsaj dite, hapjen e saj, ndihmėn e saj, dritėn e saj, dhuntinė dhe udhėzimin e saj. Kėrkoj tė mė mbrosh nga e ‎keqja e saj dhe e ditėve tė tjera pas saj)‎
‎(90)‎

أَصْبَحْنَا عَلَى فِطْرَةِ الإِسْلامِ ، وَعَلَى كَلِمَةِ الإِخْلاصِ ، وَعَلَى دِينِ نَبِيِّنَا مُحَمَّدٍ ‏‎r__ وَعَلَى مِلِّةِ أَبِينَا إِبْرَاهِيمَ حَنِيفاً مُسْلِماً وَمَا كَانَ مِنَ الْمُشْرِكِينَ.‏

Asbahna ‎ّala fitretil-Islam ve ‎ّala kelimetil-Ihlas, ve ‎ّala dini nebijjina Muhammedin r, ve ‎ّala mil-leti ebina Ibra‎hime Hanifen muslimen ve ma kane minel-mushrikin.‎

‎(E arritėm mėngjesin nė natyrshmėrinė Islame, nė fjalėn e sinqertė (fjala: LA ILAHE IL-LALL-LLAH), nė ‎fenė e Pejgamberit tonė, Muhammedit r dhe nė popullin (fenė) e babait tonė Ibrahimit, i cili ka qenė ‎besimdrejtė, musliman e nuk ka qenė prej mushrikėve (idhujtarėve)‎
‎(91)‎

سُبْحَانَ اللَّهِ وَبِحَمْدِه

SubhanAll-llahi ve bihamdihi (100 herė)‎

‎(I Lartėsuar qoftė All-llahu, Atij tė Cilit i takon Lavdėrimi)‎
‎(92)‎

لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرَ‏

La Ilahe il-lAll-llahu vahdehu la sherike leh, lehul-mulku ve lehul-hamdu ve huve ala kul-li shejin kadir (10 ‎herė, ose njė herė kur pėrton) ‎

‎(S'ka tė adhuruar pėrveē All-llahut, Njė dhe i pashoq, Atij i takon sundimi dhe Lavdėrimi. Ai ėshtė i ‎plotfuqishėm mbi ēdo send) ‎
‎(93)‎

لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَليَ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

La ilahe il-lAll-llahu vahdehu la sherike leh, lehul-Mulku ve lehul-hamdu ve huve ala kul-li shejin kadir (100 ‎herė nė mėngjes)‎

‎(S'ka tė adhuruar pėrveē All-llahut, Njė dhe i pashoq, Atij i takon sundimi dhe lavdėrimi. Ai ėshtė i ‎plotfuqishėm mbi ēdo send)‎
‎(94)

سُبْحَانَ اللَّهِ وَبِحَمْدِهِ عَدَدَ خَلْقِهِ وَرِضَا نَفْسِهِ وَزِنَةَ عَرْشِهِ وَمِدَادَ كَلِمَاتِهِ.‏

SubhanAll-llahi ve bihamdihi ‎ّadede halkihi ve rida nefsihi ve zinete ‎ّarshihi ve midade kelimatihi (tri herė nė ‎mėngjes)‎

(I Madhėruar qoftė All-llahu, aq sa ėshtė numri i krijesave tė Tij dhe aq sa dėshiron Ai vet. Po aq sa ėshtė i ‎bukur Arshi i Tij dhe sa ngjyra e pasosur (pafund) pėr t`i shkruar fjalėt e Tij) ‎
‎(95)‎

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ عِلْمًا نَافِعًا وَرِزْقًا طَيِّبًا وَعَمَلا مُتَقَبَّلًا

All-llahume inni es`eluke ‎ّilmen nafi`an ve rizkan tajjiben ve ‎ّamelen mutekabbelen (ēdo mėngjes)‎

‎(O Zoti im, tė lutem mė jep dituri tė dobishme e furnizim tė mirė dhe tė lutem Tė m'i pranosh veprat e mia)‎
‎(96)‎

أسْتَغْفِرُ اللَّهَ وأَتُوبُ إِلَيْهِ ‏

‏ ‏Estagfirullahe ve etubu ilejhi. [100 herė nė ditė]‎

‎(Kėrkoj faljen e All-llahut dhe tek Ai pendohem) ‎
‎(97)‎

أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّاتِ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ

E'udhu bi kelimatil-lahit-tammati min sherri ma halaka. (tre herė nė mbrėmje)‎

‎(Kėrkoj mbrojtje me fjalėt e pėrsosura tė All-llahut nga sherri (e keqja) qė ka krijuar) ‎
‎ (98)‎

اللَّهُمّ صَلِّ وَ سلِّم على‎ ‎َبِيِّنَاَ مُحَمَّدٍ

All-llahumme sal-li ve sel-lim ‎ّala nebijjina Muhammed (10 herė) ‎

Shkėputur nga: ‎
‎"Mburoja e muslimanit"‎
‎"NuN"-

http://www.forumijone.net

2Lutje - Dua Empty Re: Lutje - Dua Sat Oct 23, 2010 7:30 pm

universy

universy
Admin
Admin

Dua tė zgjedhura, nga libri " Sėmundja dhe Ilaēi " Ibn Kajjim el Xheuzije



Nė njė hadith tė Abdullah Ibn Burejdes (nga babai i tij) transmetohet se Muhammedi (s.a.v.s.) ka dėgjuar njė njeri duke thėnė: “O Allah, tė lutem ma mundėso qė tė dėshmoj se nuk meriton tė adhurohet kush tjetėr veē Teje. Ti je i Vetmi, tė Cilit i drejtohen tė gjitha krijesat pėr ndihmė, qė nuk ka lindur dhe nuk ėshtė i lindur dhe qė nuk ka askėnd ortak.” Mė pas, Profeti (s.a.v.s.) tha: “Me tė vėrtetė, ai i ėshtė lutur Allahut me emrin e Tij mė tė madh. Nėse i kėrkohet diēka me anėn e kėtij emri, Allahu e jep, e nėse i lutet dikush me tė, Ai i pėrgjigjet.” [Nė “El-Sunen” dhe nė sahihun e Ibn Habanit. Transmetojnė Ebu Daudi (1493), Ibn Maxheh (38580), Et-Tirmidhiu (3475) etj.


Sa’d Bin Uekasi transmeton se Muhammedi (s.a.v.s) ka thėnė: “Allahu i pėrgjigjet atij njeriu qė i drejtohet me dua’nė e bėrė nga Dhin-Nuni, kur ishte nė barkun e peshkut.” Kjo dua’ ėshtė: “Nuk meriton tė adhurohet kush tjetėr veē Teje! Ti je larg tė metave! Vėrtet, unė jam prej mėkatarėve.”
[El-Enbija 87; Transmetojnė: Et-Tirmidhiu (3500), El-Hakimiu (505/1), En-Nisaiu(755) , Ahmedi dhe Et-Taberaaniu (124) me zinxhir tė mirė transmetimi. ]

Ibn Ebu Ed-Dunja pėrmend njė hadith tė transmetuar nga Enes Bin Maliku, i cili tregon: “Njė tregtar prej ensarėve, i quajtur Aba Mi’lak, blinte dhe shiste mallra duke pėrdorur paratė e tij dhe tė njerėzve tė tjerė. Ai ishte njeri i mirė dhe i frikėsohej Allahut. Njėherė, kur po merrej me punėn e tij tė zakonshme, pėrpara i doli njė hajdut i armatosur, qė i tha ‘Lėre kėtu gjithēka qė ke me vete, sepse do tė tė vras!’ Aba Mi’laku i tha: ‘Me paratė bėj ē’tė duash, por me jetėn time ēfarė kėrkon?”
Burri i armatosur iu pėrgjigj: ‘Paratė janė tė miat, por dua edhe jetėn tėnde!’
Aba Mi’laku tha: “Nėse ėshtė kėshtu puna, mė lėr tė paktėn tė fal katėr regate namaz!”
Burri i tha: “Falu sa tė duash.”
Kėshtu, Aba Mi’laku mori abdes e mė pas fali namazin. Nė sexhden e fundit, ai bėri njė dua’ me kėto fjalė ‘O i Dashur! O Zot i Arshit krenar! O Ti qė bėn atė qė dėshiron! Tė lutem, me krenarinė Tėnde tė pafund, me pronėn Tėnde tė pashtershme, me dritėn Tėnde qė mbush Arshin, mė largo nga e keqja e kėtij hajduti! O Ti, prej tė Cilit kėrkojmė ndihmė! Mė ndihmo!’ Ai e pėrsėriti kėtė dua’ tri herė. Papritur, aty erdhi njė kalorės i cili kishte njė shtizė tė vendosur midis veshėve tė kalit tė tij. Sapo e pa, hajduti rendi ne drejtim tė tij, por kalorėsi e vrau. Mė pas, ky i fundit u drejtua drejt Aba Mi’lakut dhe i tha: “Ngrihu!”
Aba Mi’laku e pyeti: “Kush je ti, tė paēa nė vend tė nėnės dhe babait?! Allahu mė ka ndihmuar sot me ty!” Kalorėsi u pėrgjigj: “Unė jam njė engjėll nga qielli i katėrt. Kur bėre dua’nė e parė, dėgjova zhurmėn e dyerve tė qiellit. Pasi bėre dua’nė e tretė, m’u tha “Kjo ėshtė dua’ja e njė njeriu qė ėshtė nė vėshtirėsi.” Kėshtu, iu luta Allahut tė ma ngarkonte mua vrasjen e tij (hajdutit).” El-Hasani thotė: “Atij qė merr abdes, fal katėr regate e mė pas bėn kėtė dua’ do t’i vijė patjetėr pėrgjigja, qoftė hallexhi ose jo.”

All-llahu bleu prej besimtarėve shpirtrat dhe pasurinė e tyre me Xhennet. Luftojnė nė rrugėn e All-llahut, mbysin dhe mbyten. (All-llahu dha) Premtim tė cilin e vėrtetoi nė Tevrat, Inxhill e Kur’an. E kush ėshtė mė zbatues i sigurt i premtimit tė vet se All-llahu? Pra, gėzonju tregtisė qė bėtė me Tė. Ky ėshtė sukses i madh.
(Tė Xhennetit janė) Edhe ata qė pendohen, ata qė sinqerisht adhurojnė, ata qė falėnderojnė, ata qė agjėrojnė, ata qė bėjnė ruku, qė bėjnė sexhde, qė urdhėrojnė pėr tė mira e ndalojnė nga tė kėqijat, edhe pėrmbushin dispozitat e All-llahut. Pra, pėrgėzoj besimtarėt. [Et-Teube: 111-112]
Nėse njeriu bėn lutje pėr vėllanė e tij fshehtas, engjėlli lutet qė ajo tė pranohet, duke thėne: “edhe ty si ai gjithashtu.” [Muslimi 2732 nga Ebu Derdai]

Shėnohet te “Musnedi” i imam Ahmedit hadithi i transmetuar prej Amar bin Jasir, i cili ka falur njėherė njė namaz tė shkurtėr, dhe pėr kėtė dikush i ka folur. Ai ėshtė pėrgjigjur: Gjatė kėsaj faljeje u luta me njė nga format e tė Dėrguarit te Allahut (s.a.v.s): “O Allah, unė tė lutem pėr hir tė dijs Tėnde mbi tė fshehtėn, tė forcės Tėnde mbi krijesat! Mė jep jetė, nėse jeta ėshtė mė e mirė pėr mua, dhe mė vdis nėse vdekja ėshtė mė e mirė pėr mua. O Allah, unė kėrkoj tė mė japėsh frikė ndaj Teje, nė tė fshehtė dhe haptas, dhe tė lutem qė tė them fjalėn e vėrtetė kur jam i zemėruar dhe i kėnaqur, tė kėrkoj rrugėn e drejtė nė varfėri dhe pasuri, tė kėrkoj mirėsi qė nuk shteron, tė kėrkoj kėnaqėsinė e shikimit nė Fytyrėn Tėnde, tė kėrkoj (tė mė shtosh) mallin pėr takimin me Ty, pa vėshtirėsi tė dėmshme dhe as me ndonjė sprovė qė tė humbet. O Allah, na zbukuro me stolinė e besimit dhe na bėj njerėz udhėzues dhe tė udhėzuar”. [(18351). E ka nxjerrė En-Nisai (53/3), Ibn Hibani (1971), Ibn Huzjemh tek “Et Teuhid” f (12) dhe El-hakim (524/1) me zinxhir transmetuesish tė saktė.]

Thuhet nė njė hadith tė saktė te “Sahihul Buhari” se i Dėrguari i Allahut (s.a.v.s.) tregon se Zoti ka thėnė: “Gjėja mė e mirė, me tė cilėn me afrohet robi ėshtė me detyrėn qė ia kam ngarkuar. Vazhdon robi Im tė mė afrohet me falje vullnetare deri sa ta dua. Nėse Unė e dua, bėhem dėgjimi i tij, shikimi i tij, dora e tij me tė cilėn ai shtrėngon dhe kėmba e tij me tė cilėn ai ecėn (me Mua dėgjon, me Mua shikon, me Mua shtrėngon dhe me Mua ecėn). Nėse mė kėrkon, i jap, nėse mė kėrkon ndihmė e ndihmoj. Nuk nguroj pėr asgjė ashtu siē nguroj pėr marrjen e shpirtit tė robi Tim besimtar, i cili e urren vdekjen, por edhe Unė nuk dua qė t’i bėj keq, por nuk ka ku shkon pa tė.” (6502)

Thuhet nė njė hadith tė saktė: “Nėse dikė e zė stresi dhe dėshpėrimi dhe thotė: O Allah! Unė jam robi Yt, i biri i robit Tėnd dhe i robėreshės Tėnde. Udhėzimi im ėshtė nė dorėn Tėnde, mbi mua zbatohet vendimi Yt dhe Ti je i drejtė nė gjykimin Tėnd. O Allah, tė lutem me ēdo emėr Tėndin, qė e ke quajtur Veten, qė ia ke mėsuar ndokujt prej krijesave tė Tua, qė e ke zbritur nė librin Tėnd apo qė e ke mbajtur tė fshehur nė diturinė Tėnde, bėje Kuranin pranverė tė zemrės sime dhe dritė tė shpirtit tim! Bėje atė largues tė dėshpėrimit dhe tė stresit tim!”
Dikush e pyeti: “O i Dėrguari i Allahut, a ta mėsojmė kėtė dua’?”
Profeti (s.a.v.s) u pėrgjigj: “Po! Ai qė e dėgjon, duhet ta mėsojė atė.” [Transmeton Ahmedi (391, 452/1), Ibn Hibani (972), Et-Tebarani te “El-Kabir” (10352), El-Hakimi (509/1), Ebu Ja’la (5297) nga Ibn Mesudi me zinxhir transmetuesish tė saktė.

Marrė nga Libri "Sėmundja dhe Ilaēi" i autorit Ibn Kajjim el Xheuzije

http://www.forumijone.net

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum