Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirë se erdhët në mesin tonë .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Burrat Me Ze Te Ulet..

Burrat Me Ze Te Ulet..

Go down  Message [Page 1 of 1]

Burrat qe kane timbrin e zerit me te ulet edhe te thelle bejne me shume femij se ata me tone te larte dhe femerore. Zbulimi eshte i nje grupi kerkuesish nga 3 universitete amerikane dhe kanadeze: Harvard University ne Boston, McMaster University ne Kanada dhe Florida State University. Eshte i mundur qe ky avantazh seksual, me sukses me te madh ne riprodhim te mashkujt, nga zeri i thelle kane qe qene dhe motorri i evolucionit drejt dimorfizimit vokal.Duke regjistruar dhe analizuar 39 zera burrash dhe 52 grash me nje moshe nga 18 ne 55 vjec, qe i perkisnin nje tribuje afrikane qe jetojne sipas rregullave te paraardhesve tane te 200 000 vjet para, u zbulua qe meshkujt me timber zeri me te ulet kane nje numer me te madhe femijesh. “I veshtire te thuhet motivi i sakte i ketij fakti” kane pranuar autoret e kerkimit, “mund te jete qe keta meshkuj me fat te kene me shume sukses me femrat” (per kete arsye bejne me shume femije, duke pare qe ne tribu nuk perdoren kontraceptive). Me siguri qe studimi sygjeron qe diformizmi vokal ka evoluar me kalimin e mijra viteve, pikerisht fal zgjedhjes seksuale ne zgjedhjen e bashkeshortit me ane te zerit. Mbase me pare burrat dhe grate kishin timber zeri te ngjashem midis tyre.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum