Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
MirŰ se erdhŰt nŰ mesin tonŰ .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Si te gjesh punen qe enderron

Si te gjesh punen qe enderron

Go down  Message [Page 1 of 1]

Pas shume viteve pune, nuk ndjehesh e kenaqur. Eshte koha per nje ndryshim te drejtimit te karrieres. Dhe ja si te ngjitesh shkallet e saj. Puna qe ben, a eshte pune per ty?


image

Te gjitha kemi ditet tona te mira dhe te keqija ne pune. Por nese ato te keqija kane qene me shume se ato te mira, mesa duket keni bere nje gabim te madh karriere.

Keshtu, nese ndodhesh ne nje krize te tille, gjeja e pare qe duhet te besh i eshte te qetesohesh. Menyra me e mire per te zbuluar nese puna qe ben eshte tamam per ty, pyet
vetveten nese ajo pershtatet me parimet dhe vlerat e tua. E thene thjesht, nese je pacifiste e vendosur dhe punon ne nje fabrike qe prodhon arme, je ne vendin e gabuar. Zbatoje kete rregull tek vetja, A beson ne ate qe ben? Nese jo, jane te gjitha shanset qe te mos ndjehesh e kenaqur.

Por, nese šeshtja nuk eshte kaq e thjeshte, ju sugjerojme te beni nje liste te faktoreve pro dhe kunder. Pyet vetveten gjithashtu nese mund ta perfytyrosh veten me te njejten pune dhe per te njejten firme per nje periudhe 5 vješare. A e ke menduar ndonjehere mundesine se mbase je ne punen e duhur, por me firmen e gabuar. Nese zbulon se nuk je krejt gati per t'u larguar, vendosi vete disa objektiva me qellim qe te permiresosh situaten e tanishme.

Gjej punen qe deshiron me te vertete!

Ke mberritur ne perfundimin se te jesh sekretare /Laborante/shitese, etj nuk eshte per ty. Eshte koha per t'u drejtuar ne karrieren qe deshiron me te vertete. Por si? ăelesi eshte te gjesh aftesite qe kerkohen per tipin e punes qe po mendon.

Vešanerisht, llojin e edukimit, trajnimet dhe eksperiencat. Rikthim ne studime eshte nje angazhim i madh prandaj duhet te jesh absolutisht e sigurt qe eshte e nevojshme. Biseda me sa me shume njerez qe punojne ne ate fushe. Pyeti ato se si e gjeten punen dhe cila eshte me e mire per te hyre ne kete fushe. Por duhet te jesh realiste. Keshtu nese nderron punen, duhet te pranosh se do te duhet te fillosh nga fundi i shkolles.

Vendosi vetes objektiv. Psh nese do te behesh prezantuese televizive, fito eksperience ne stacionet lokale. Pastaj mendo per ngjitjet. Ndaje endrres ne hapa te arritshem.

Mbase nuk eshte mire qe te braktisesh gjithška vetem sepse deshiron diška tjeter. Ji realiste. Vetem se te ka pelqyer te luash ne nje pjese teatrale shkollore, nuk eshte arsye e mjaftueshme te shkaterrosh gjithška.

Beje veten te punesueshme

Ji i sinqerte - sa kohe kalon duke pare nga dritarja duke enderruar per punen ideale? Nese pergjigja eshte "shume" pse nuk e shfrytezon kete kohe per te mesuar nje aftesi te re qe mund te te ndihmoje per punen qe deshiron? Punedhenesit pelqejne punonjesit me nje numer te madh aftesish dhe interesash.

Nese do te behesh agjente udhetimesh, meso nje gjuhe te huaj. Nese deshiron te punosh me femijet zhvillo pune vullnetare ne mjedise me femije. Kjo do te tregoje se sa serioze je ne zgjidhjen e karrieres dhe provon qe ke marre iniciativen per te arritur ate qe deshiron.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum