Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

- Duke u rregjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistruar

Me Respekt// Staffi
Mirė se erdhėt nė mesin tonė .::: wWw.ForumiJone.Net :::.

You are not connected. Please login or register

 » Unregister user » Pse struci vrapon mė shpejtė se njeriu?

Pse struci vrapon mė shpejtė se njeriu?

Go down  Message [Page 1 of 1]

Mund tė duken tė ngathėt, por strucėt janė vrapues tė shkėlqyer.

Shkencėtarėt kanė zbuluar se si kėta zogj vrapojnė aq shpejtė dhe ajo qė ėshtė mė e rėndėsishmja, nė mėnyrė efikase.

Strucėt pėrdorin vetėm gjysmėn e energjisė qė pėrdorin njėrėzit pėr njė vrapim tė shpejtė, thonė studiuesit, tė cilėt kanė dalė nė kėtė pėrfundim duke krahasuar njerėzit me strucėt nė njė test vrapimi.

Sekreti qėndron nė elasticitetin e tyre. Strucėt kanė dy herė mė shumė "energji elastike" pėr njė hap nė krahasim me njerėzit.

Pesė strucė janė pėrfshirė nė studim dhe shkencėtarėt kanė matur gjymtyrėt dhe nyjet e tyre dhe forcėn me tė cilėn ata godasin terrenin.

Profesori Jonas Rubenson nga universiteti Western Australia, i cili udhėhoqi studimin tha se, rezultati i kėtij eksperimenti mund tė sigurojė informacion pėr biologėt, qė bėjnė kėrkime tė evolocionit tė njerzve dhe dinozaurėve.

View user profile http://www.forumijone.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

No Comment.

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum